Poslanec Zdeněk Ondráček z KSČM se rozhodl bojovat za občany, kteří nechtějí platit koncesionářské poplatky za Českou televizi a Český rozhlas, které jsou přitom povinné vzhledem k tomu, že obě instituce jsou médii veřejné služby a jako takové musí jejich provoz hradit právě veřejnost.
Možnost vyvázat se z poplatků
Ondráček už navrhl změnu zákona, díky které by se lidé mohli vyhnout povinnosti koncesionářské poplatky hradit. Jako důvod uvádí požadavky poplatníků, kteří tato média nekonzumují a nechtějí za ně proto platit.
“Každý má mít možnost volby, které vysílání chce sledovat. Pokud takovou volbu projeví celá domácnost a projeví to předepsanou formou, měla by existovat možnost být z povinnosti platit poplatek vyvázána,” píše poslanec Ondráček v důvodové zprávě k návrhu změny zákona o rozhlasových a televizních poplatcích. Nejprve ho na svém jednání musí posoudit vláda a následně o něm bude hlasovat Poslanecká sněmovna.
Ačkoliv se o tom příliš nemluví, zákon už dnes obsahuje výjimky, které určité skupiny občanů zbavují povinnosti poplatky hradit. Jde například o jednotlivce, jejichž čistý příjem za uplynulé čtvrtletí je nižší ne 2,15násobek životního minima. Nebo člověk, který žije v téže domácnosti s dalšími osobami a součet jejichž příjmů je za uplynulé čtvrtletí nižší než 2,15násobek životního minima.
Řešení stížností na zaměstnance ČT
Poslanci ze strany SPD už v loňském roce navrhli změnu zákona, aby se hranice 2,15násobku životního minima navýšila na 4násobek, čímž by se do výjimek vešlo řádově více lidí. Jejich návrh také počítal s odpuštěním poplatků starobním a invalidním důchodcům nebo samoživitelům. Vláda k tomuto návrhu zaujala neutrální stanovisko, ale Poslanecká sněmovna ho zatím neprojednala.
Ondráček jde ale ve svém návrhu ještě dále. Chce rozšířit pravomoc Rady České televize o řešení stížností týkajících se nejen generálního ředitele, tak jak je tomu nyní, ale také ostatních zaměstnanců tohoto média. V poslední době přitom přibývá stížností na výrazné moderátory ČT, kterými jsou například Nora Fridrichová nebo Václav Moravec.
“Každý poplatník má právo podat si stížnost, a to nejen na generálního ředitele, ale i na kteréhokoli zaměstnance. Pokud takové právo má, má také právo, aby taková stížnost byla nezávisle posouzena a bylo o ní rozhodnuto. V poslední době se množí stížnosti na jednotlivé zaměstnance, ale Rada ČT nemá pravomoc o těchto stížnostech rozhodovat,” napsal poslanec do důvodové zprávy. Rád by, aby zákon začal platit od roku 2022.
Foto: Freepik