Sotva se podařilo uklidnit energetickou krizi a s ní spojený nárůst cen takřka všeho, potraviny nevyjímaje, už tu máme další závažný problém. Ekonomové se vážně obávají toho, aby v blízké době neproběhla skutečná potravinová krize, kdy by byl nedostatek věcí základní potřeby. Bohužel, svět k tomu má velmi nebezpečně nakročeno.
Cena letí vzhůru
Ceny některých potravin stoupají do závratných výšin, kde se ještě nikdy v historii nenacházely. Kritická situace panuje kolem rýže, které se na světových trzích nedostává poté, co Indie, jež je zodpovědná za 40 % exportu, náhle zastavila vývoz z důvodu špatné úrody a stoupajících cen na vlastním trhu. V důsledku toho ceny rýže raketově stouply a některých odrůd je nedostatek.
To samé teď udělalo Turecko, jen s olivovým olejem. Země, která je tradičním exportérem této potraviny, s okamžitou platností zakázala vývoz, a to v důsledku extrémních veder a sucha, jež vedly k požárům a neúrodě, jak informuje deník Hurriyet. Tento zákaz velkého exportéra se přitom děje ve chvíli, kdy ceny olivového oleje dosáhly na naprostý rekord. Cena za tuhu oliv se totiž blíží 10 tisícům dolarů a v přepočtu už překročila částku 200 000 korun.
Zákazníci to mohou vidět v obchodech a pocítí to na vlastních peněženkách. Olivový olej je dnes nejdražší v historii. Mnozí tak namísto těch nejvyšších kvalit volí horší olej. V České republice je to však stejně pokřivené, protože za kvalitní a drahé se zde vydávají i olivové oleje, jež v zahraničí stojí pár korun. Nedávno to ostatně předvedl Kaufland, přičemž bystří zákazníci si toho všimli.
Produkce vázne
Špatná situace ohledně olivového oleje panuje také ve Španělsku, které je jeho největším vývozcem. Většina olejů, které se prodávají v České republice, pochází právě odtud. Země sice nezakázala jeho vývoz, avšak upozorňuje, že oproti loňskému roku je produkce nižší o nebývalých 48 %.
Aby toho nebylo málo, nedaří se výrobcům olivového oleje ani v Itálii, která je rovněž tradičním producentem a exportérem. Tamní oblast Apulii, která je v pěstování oliv klíčová, totiž zasáhly nedávno bouře, které poškodily sklizeň.
Lidé se přitom obávají toho, že v důsledku těchto problémů bude olivový olej nadále zdražovat, a tak si dělají zásoby. Jde o potravinu, která nějakou dobu vydrží, tudíž není těžké ji skladovat. Pakliže ale dojde k masivním výkupům oleje, mohou být regály brzy prázdné a ceny oleje navíc ještě výrazně vyskočí.
Čtěte také: V Česku náhle končí velký výrobce potravin. Zaměstnanci letí na dlažbu, zákazníkům podstrčí něco jiného
Jde přitom jen o další střípek do skládačky, která může vytvořit potravinovou krizi. Kromě rýže a olivového oleje už jsou nějakou dobu potíže s pšenicí a jejím vývozem z Ukrajiny. Hodně rostou také ceny kakaa a dalších důležitých plodin.
Foto: Shutterstock
Strašit se musí pomalu to dojíždí ty filmy a scénáře lidí už jim to nežerou
Ano to je Kovanda mezí ekonomy.Buď je nutno vyprodat staré zásoby nebo je zapotřebí zvýšit světovou cenu rýže.Hlavne je dobré vytvořit paniku pane redaktore a Story je na světě. Rýže je fajn, pro některé nepostradatelná a ostatní se trochu omezí. Je to hlavně potravina asiatů. My Evropani to umíme přežít. Kolik tak stojí napsat takový clanek? To je bulvár na trhu.
Hladomor a bída je v budoucnu módním hitem moderního kapitalismu, který vede k válkám. Nikdo z lízatelů zadků USA si to logicky nepřizná.
Jasně,honem nakoupit ať mají markety žně….pane bože…ještě že ten smradlavý předražený patok,který se vydává za olej nekupuji.
Souhlasím
Rýže ani olivový olej není tuzemský produkt a dokáži se bez toho obejít. Mě spíš zaráží ceny masa, mouky, cukru, ovoce a zeleniny a produktů z nich. Cena 30 Kč za 1 kg brambor je zlodějna. V těchto všech produktech jsme byli soběstační a dneska je draze dovážíme. Naší vodu, které stála i se stočným stála 80 haléřů za m3 dneska platíme 150 Kč za m3. Mastí si na nás kapsu zahraniční provozovatel. Proč tento podivný obchod ODSsáci provedli se lze jen domnívat. Místo našich urodných polí byly postaveny plechové haly ve kterých pracujeme za otrocké mzdy.
Já raději moc nejím, stačí mi bílý jogurt a luštěniny.
Děkuji za Váš příspěvek – mnoha lidem mluví z duše!
Já raději moc nejím, stačí mi bílý jogurt a luštěniny…..
Z luštěnin občas luštím křížovky, ale jiné luštěniny mě nenapadají. A než si přitom dát jogurt, tak radši fazole, čočku nebo hrách.