Aniž bychom si to uvědomovali, žili jsme řadu let v prostředí, které bylo velmi nepřirozené. Vždyť pokud jste nějakým způsobem chtěli zhodnocovat své prostředky, nestačilo je standardně vložit na spořicí účet nebo termínovaný vklad, tam by totiž ležely takřka za nula procent. Ostatně, odpovídaly tomu i nesmírně nízké sazby hypoték, kdy ani 1,5 % ročně nebylo žádnou výjimkou. Jednoduše, peníze neměly velkou hodnotu.
Falešná jistota
To však donutilo řadu běžných střadatelů a domácností k tomu, aby se začaly poohlížet po alternativách. Málokdo totiž chce nechávat peníze na neúročeném účtu, ale rád by, aby mu přinášely alespoň něco. Zrovna v té době se přitom objevilo obrovské množství nejrůznějších podnikatelských záměrů, které na sebe vybíraly peníze formou dluhopisů.
Podle odborníků mají teď české v nejrůznějších dluhopisech pochybných firem obrovské množství prostředků. Výjimkou nejsou ani případy, kdy se někdo dal do různých dluhopisů prakticky všechny své úspory. Obvykle šlo o nové firmy, které se opíraly o to, že jim jejich prospekt schválila Česká národní banka. To je však formalita, ČNB ve skutečnosti neprověřuje důvěryhodnost firmy a udržitelnost jejího byznysu. Společnost si však okamžitě dá na své stránky to, že prošla kontrolou ČNB.
Následně potom dluhopisy nabízejí nejrůznější finanční poradci, kteří z toho mají nemalé provize, a tak se snaží rozhodit jich mezi lidi co možná nejvíce. A do karet jim dlouhou dobu hrálo, že v prostředí nulových sazeb dokázaly přislíbit úrok třeba 6 až 7 %. To se zdálo být jako hodně, obzvlášť když to bylo často prezentováno jako bezrizikové.
Už to padá
Ve skutečnosti jste ale vstoupili do opravdu značného rizika, kterému tento výnos vůbec neodpovídal. Obvykle peníze vybírali nejrůznější obskurní developeři, provozovatelé myček automobilů, prodejny džusů a podobná podnikání, o které by banky nebo zkušení investoři nikdy ani nezavadili.
Běžní lidé dali velké prostředky třeba do skupiny Premiot Group, která nedávno již zkrachovala a ukázalo se, že lidé zpět obdrží jen naprostý zlomek vložených prostředků. Dalším oblíbencem domácností investujících do dluhopisů je dobře známá Saunia. Ta se chlubí líbivým produktem, který může být skutečně kvalitní, jenže to ještě neznamená, že je to také dobré podnikání. Dnes už tato společnost láká na 12% úrok u svých dluhopisů, má dluh přesahující 500 milionů korun a sama připouští, že to možná nezvládne.
Čtěte také: V Česku náhle platí tajná daň. Sebere vám třetinu celoživotních úspor. Češi to ale netuší, jak je obírají
Podle expertů jsou nejrůznějších prašivých dluhopisů stále desítky až stovky a je jen otázkou času, kdy to ve velkém praskne. Potom začnou české domácnosti opravdu významnou měrou přicházet o veškeré své úspory.
Foto: Shutterstock
Vždyť těm elektrikářům, učitelům a dalším politickým diletantům ve vládě o nic jiného nejde, jen se udělat patolízali EU ve vlastní zemi. Divím se jak jim vůbec někdo mohl dát ve volbách hlas. Snad se lidé poučili a příští volby dopadnou jinak.
Bohužel máte pravdu. To co si dovolí vůči důchodcům by si nedovolili proti národnostním ani sexuálním menšinám. Novináři jdou poplatní politice nynější vlády a Evropské unie. Udělali z důchodců nebezpečí pro stát. Postavili mladé proti důchodcům. Jejich politika je rozděl a panuj. Někteří novináři jim jdou v tomto na ruku.
Mám takový pocit, že Fiala dělá vše, aby si zajistil místo v Bruselu. Misto o starost o vlastní občany dává přednost EU a Ukrajině.
Že by cenzura? Někam se nam ztratily 3 komentáře.
Asi jo.muj mail neex.! Bojím se. Přeháňej tady moc. Neznám nikoho kdo by měl money v dluhopis u.Muj otec utopil 300tisic v Čmdz rok 2000. Zkrátilo mu to život. Jsem vyśkolen.
Běžní lidé jak píšete si šetří doma do stružaku, jiní běžní ani nic neušetří tak jsou v klidu.