Pakliže si zvolíte nějakou banku, do které zasíláte své peníze, například formou výplat, a platíte nejrůznější potřeby, jedním z vašich požadavků jistě je, aby byla pokud možno bezpečná. Poslední případy však ukazují, že problémem je většinou samotný klient, který se nesprávnou manipulací s přihlašovacími údaji a bezpečnostními prvky dostane do úzkých a účet je mu vyluxován.
Využili chyby
Jak se ale zdá, proti nejrůznějším šíbrům nejsou imunní ani samotné banky a i ty dělají chyby, které je mohou vyjít velmi draho. Prakticky každý v České republice zná Revolut, a to jako šikovnou kartu a aplikaci, která toho umí opravdu hodně. Mimo jiné zastat i klasické bankovní služby, jako je účet, spořicí účet, investice do akcií apod. Ve skutečnosti Revolut ostatně bankou s evropskou licencí je, a tak tu také působí.
Výjimečné na této bance je to, že nemá žádné kamenné pobočky, a tak by si mnozí mohli myslet, že její vykradení je zhola nemožné. To je ale chybná úvaha. Společnost měla totiž v aplikaci významnou chybu, které několik kriminálních živlů dokázalo využít způsobem, že si přivlastnili celých 20 milionů dolarů, tedy téměř půl miliardy korun.
Jádrem problému měla být různorodost platebních systémů, které se používají v Evropě a Spojených státech amerických, kde všude Revolut působí. Šíbři si všimli toho, že když kartou zaplatí takovým způsobem, aby byla platba odmítnuta, dojde k tomu, že banka platbu na účet refunduje, přestože k jejímu zaplacení nikdy nedošlo. V podstatě tak na účtech podvodníků takto vznikaly nové peníze, které tam nikdy nebyly.
Raději o tom nemluvme
Poprvé se problém objevil podle všeho již v roce 2021, ovšem jeho masivní využívání začalo až někdy v roce 2022. Je přitom skutečně nepochopitelné, že celá záležitost trvala celé měsíce, než si toho někdo vůbec všiml. Krádež tak dosahovala stále obludnějších rozměrů, až se zastavila na výše zmíněné částce, která není malá ani pro globálně působící finanční instituci. Jde ostatně o dvě třetiny zisku, který společnost zaznamenala za rok 2021.
Je přitom zajímavé, že Revolut k celé záležitosti zarytě mlčí, přestože řada zdrojů potvrzuje, že se skutečně stala. Podle všeho si banka nechce přidělávat problémy, protože větším nimráním se v tom by mohla přilákat další pozornost regulátorů, kterým už tak leží v žaludku, a to zejména kvůli nejrůznějším transakcím s kryptoměnami. Nakonec by mohla odradit i zákazníky, kteří by si mohli začít myslet, že jsou jejich peníze v nebezpečí.
Foto: Shutterstock