Existuje spousta věcí, které při našich každodenních činnostech používáme a u kterých si příliš neuvědomujeme nejrůznější možná rizika. Málokdo by řekl, že pramení třeba i z používání určitých typů pánví. Možná kdybyste to věděli, už byste na nich jídlo nepřipravovali, protože kdo ví, co do něj uvolňují. Jdeme zkrátka neustále dopředu a přibývá informací o prvcích, které jsme považovali za bezpečné, ale ony mohou být pravým opakem.
Pořádný zásah
Obrovským pomocníkem v kuchyni jsou právě pánve s nejrůznějšími povrchy, zejména pak těmi nepřilnavými. Málokdo si dnes dokáže představit, že připravuje jídlo s něčím jiným, než s pánví, která se nepřipaluje, není potřeba na ní používat příliš mnoho oleje ke smažení apod. Jde jednoznačně o výdobytek pokroku, ale jak se ukazuje, všechno má svou cenu.
Bohužel, právě toto kuchyňské nádobí získalo své skvělé vlastnosti díky tomu, že obsahuje obrovské množství nejrůznějších chemických látek, které byly vytvořeny uměle a jsou velmi nepřirozené. A ke všemu navíc nebezpečné. Jde především o polyfluorované a perfluorované sloučeniny, známé také jako PFAS.
Velcí výrobci je začali masivně používat a dlouho se zdálo, že to nebude žádný problém. Jenže pak se ukázalo, jak problematická je například jejich výroba a jak moc znečišťují továrny na ně své okolí. Promořená byla například tamní vodstva a lidé čelili obrovskému množství karcinogenů, které při produkci vznikaly.
Na toto téma už před řadou let vypukl skandál ve Spojených státech amerických, kdy byla řada těchto látek zakázána. Ovšem problém s nimi je ten, že je vždy třeba zakázat jednu přesně specifikovanou sloučeninu, což může být dlouhý legislativní proces. A firma potom záhy přijde s trochu obměněnou formulkou a vyrábí dále.
Pořádně škodlivé
Tyto látky čerpají z unikátní vazby fluoru a hliníku, která se ukázala být jednou z nejsilnějších, jaké v chemii vůbec máme. Jedním z důsledků je ale bohužel i to, že se v přírodě prakticky neodbourají a jejich likvidace je obrovsky nákladná. Lidstvo přitom produkuje stále větší množství těchto látek a je otázkou, co si s nimi za čas počneme.
Evropská unie se proto chystá k velkému kroku. Chce zakázat hned 10 tisíc různých variací PFAS a v podstatě tyto materiály zcela utne. Bude prý nutné hledat jejich alternativy, které nejsou tak škodlivé pro životné prostředí. To však může znamenat třeba i konec moderních pánví, jak je dnes známe. Ale nejen toho. Kromě teflonových povrchů jde třeba i o oblečení Gore-Tex a další oblíbené věci, o kterých ani netušíme, co v sobě mají.
Čtěte také: Konec plynových kotlů je na spadnutí. Jednoduše je zakážou a budete muset topit jinačím způsobem
Pravdou je, že ačkoliv lze mít vůči různým krokům Evropské unie oprávněné výhrady, zrovna v tomto případě se zdá, že míří správným směrem. Toto je skutečně mimořádná zátěž pro životní prostředí a nakonec ani nevíme, jaké důsledky může mít masivní používání těchto materiálů pro lidský organismus.
Foto: Shutterstock, zdroje: Reuters, Plastics Today
Za chvíli nm unie zakáže i jíst. Bude nám ve stačit tráva.
Tak si myslím, že nám vládne banda bláznů.Co všechno ještě budou řešit,na to si počkejme.
A co takhle zrušit Evropskou unií, nebylo to rozumnější ?
Zrušit europarlament nestačí zabavit jim všem vše co má za sebou uhlíkovou stopu tak že do naha a do afrických buší s nimi
Oni pečou že svými platy na pekacich že zlata
Takže já všechny pánve co mám vyhazim, udělám si ohniště na zahradě a budu tam smažit na kamenech 🥺