Pokud budeme nadále testovat bez klinického kontextu, pouze pandemii koronaviru uměle prodloužíme. To je hlavní sdělení zprávy mikrobioložky Hany Zelené, kterou sdílel senátor a lékař Jan Žaloudík. Ten se přitom v minulých měsících stal hojně citovaným odborníkem ve věci covidu, přičemž se řadil mezi takzvané racionalisty, tedy ty, kdo tvrdí, že se problém koronaviru zveličuje a omezuje naše životy neúměrně hrozbě, kterou představuje.
Musel se stáhnout do ústraní
Profesor Jan Žaloudík je ale zároveň členem politického establishmentu coby senátor a člen vládní sociální demokracie. Jako takový se na žádost ministra zdravotnictví Romana Prymuly stáhl z mediální pozornosti a přislíbil, že se k otázkám souvisejícím s pandemií nebude vyjadřovat. Například tak nepodepsal otevřený dopis lékařů vládě, v němž vyzývají k odstranění restriktivních opatření.
Přesto však Žaloudík zjevně našel způsob, jakým se k dění, které ho pochopitelně jako občana také zajímá, může vyjadřovat. A tím je sdílení informací a názorů, jež se kryjí s tím jeho. Právě tak se děje nyní v případě podrobného textu mikrobioložky Hany Zelené.
https://www.facebook.com/zaloudik/posts/3431444426902505
Pandemie se dá udělat z lecčeho
Ta se zabývá otázkou testování lidí bez klinických příznaků. Koronavirus zde srovnává s takzvanými rhinoviry. “Představme si, že bychom chtěli vytvořit pandemii rhinovirů, což jsou viry běžné rýmy. V současné době se z virů způsobujících infekce dýchacích cest vyšetřuje prakticky jen SARS-CoV-2. V naší specializované laboratoři tvoří z celkového počtu vyšetření v roce 2020 97 % SARS-CoV-2, pouhá 3 % jde na vrub ostatním dvanácti respiračním virům. Naprostá většina z těch tří procent byla provedena v prvních třech měsících roku. Od té doby všechno převálcoval nový koronavirus,” uvádí Zelená. “Od začátku roku 2020 se zde vyšetřilo 100 000 vzorků na SARS-CoV-2. Z nich bylo 6,4 % pozitivních. Za stejnou dobu se ve stejné laboratoři vyšetřilo 60 vzorků na rhinoviry. Z nich bylo pozitivních 6, včetně vzorku zemřelého měsíčního kojence. Rýma je banální nemoc, běžná viróza. Rhinoviry nikoho nezajímají, téměř se nevyšetřují.”
Podle mikrobioložky je to jednoduchá matematika. “Kdybychom místo 60 vzorků na rhinoviry (6 pozitivních, 1 mrtvý) vyšetřili 100 000 vzorků, v celé republice milión (bylo by to při stejném poměru 100 000 pozitivních a 16 000 mrtvých) a na celém světě miliardu (100 miliónů pozitivních a 16 miliónů mrtvých), už by to byla pěkná pandemie. Rhinovirus sice většinou dělá jenom rýmu, ale může být také nebezpečný. U malých dětí a starých lidí je vůbec nejčastějším původcem zápalů plic.”
Podle Žaloudíkem sdíleného textu nebylo ještě nikdy v historii infekční onemocnění testováno v tak masivním rozsahu bez klinického kontextu. Neexistuje žádné srovnání s jinými infekcemi, a proto nemůžeme současná čísla kvalifikovaně interpretovat. “Nevíme co je moc, co je málo, co je normální, co nenormální,” píše Zelená.
Podle ní tento způsob testování vede pouze k umělému prodlužování takzvané epidemie, protože počet případů bude dále narůstat spolu s počtem provedených testů. Poukazuje také na to, že pozitivní výsledek jednoho testu je automaticky prohlášen za diagnózu. A to bez toho, aby dotyčného pacienta vyšetřil lékař.
Foto: archiv J. Žaloudíka