Kdo by se snad domníval, že po letech nejrůznějších ekonomických problémů se konečně nastartuje pověstný motor České republiky na plné obrátky a opět vyjedeme vstříc světlým zítřkům, bude se muset smířit se špatnými zprávami. Tuzemská ekonomika přinejmenším drhne, nedaří se jí dostat ani na úroveň roku 2019 a z celé Evropy patří k těm vůbec nejhorším.
Velké propouštění
Zdá se, že začínáme dojíždět na vysokou závislost na jednoduché výrobě. Dlouhou dobu se vyplácelo býti montovnou, protože to přinášelo dnes už i relativně dobře placená pracovní místa a nebylo třeba složitých a pochopitelně náročných inovací. Jenže s přechodem do nové průmyslové éry opřené o zelené technologie tento model narazil na své limity.
Velmi špatná situace panuje aktuálně ve stavebnictví. Prakticky se nerozjíždějí nové projekty, což dopadá na výrobní společnosti v tomto sektoru. Ty už začínají nejen propouštět, ale dokonce uzavírat své výrobní závody.
Příkladem je společnost Wienerberger, která svou továrnu v Týnu nad Vltavou převedla do režimu dlouhodobé odstávky. Ačkoliv toto sousloví dává naději, že se k výrobě ještě někdy vrátí, podle některých profesionálů pohybujících se v oboru jde o definitivní tečku. Tomu nahrává i skutečnost, že 35 zaměstnanců z celkových 54 již bylo propuštěno a ten zbytek se aktuálně stará o doprodej zásob a konzervaci závodu. Následně budou zřejmě i oni propuštěni.
Nic není jisté
Propouštějí také další společnosti specializující se na dodávky do staveb. Mezi nimi je třeba výrobce sanity Laufen, který se musel dosud zbavit nějakých vyšších desítek zaměstnanců z celkem tisíce. Budoucnost pro ty ostatní je rovněž nejistá. Server E15 potom upozornil i na další společnost v oboru stavebních materiálu. Také Kronospan, který zaměstnává 700 lidí, má plné sklady a musel omezit směny.
Čtěte také: Velká rána pro Čechy v lednu 2024. Nikdo to neví, ale spoustu domácností už to položí
Ve stavebnictví aktuálně panují obrovské problémy a nejistota. Trh s výstavbou rodinných domů, ale i větších projektů, se totiž nezastavil pouze v České republice, ale také v okolních zemích, kam by se jinak dalo vyvážet. Ani v Německu nebo Polsku se dnes prakticky nestaví.
Foto: Shutterstock
Co si lidi zvolili, to mají. Daně jako prase, ceny vyšší, než v Nemecku, ekonomika mix socialismu a korporátního fašismu. Tady v Nizozemí je znát útlum, ale průmysl nekolabuje. To moji kolegové v ČR, kteří dělají stavební zakázky, ti mají práci do Vánoc, potom už nic. Jako vůbec nic, ani paběrkování. Dobře to tam vedete. Rovnou k bankrotu.
Kulhanku ty curaci hlavo vypatlaná na dlažbu by si měl vypadnout ty ty pablbe
Fialový fašismus potřebuje stále více peněz na podporu války a zbrojení. Nekompetentní diletanti amatéři v nejhorší pavlade od r.1918.
Tuhle situaci mají na svědomí naše polistopadové vlády. Na komunistickou vládu před rokem 1989 je teď moderní nadávat. Ale tehdy jsme měli výkonný průmysl a v mnoha oborech jsme byli soběstační a daleko více jsme vyváželi jako dováželi k nám (ano, na banány byly fronty. Ale bez banánů se dá krásně žít, jsou o moc potřebnější věci které nám teď chybí – třeba teď často vzpomínaný Penicilin).
Máme nejhorší vládu a proto jsme nejhorší. Neni divu, Fialovi je přednější Ukrajina, Evropská unie, NATO a všechno ostatní. Na posledním místě jsou Česká republika a občan. Máme premiéra Ukrajince a proto u nás taky tak vypadá.
Začalo to zeleným šílenství v Evropské unii. Pokračovalo to zavíráním atomových a uhelných elektráren především v Německu. Přechodem na drahý plyn. Skokově stoupla cena energií pro domácnosti a průmysl. Naši levnou energii jsme kupovali draho na burze. Stát neochránil občany ani průmysl. Některé státy si s tím dokázaly poradit a teď nejsou v takovém průseru a jejich ekonomika začíná vzrůstat. My máme jednu z nejvyšších inflaci a náš HDP nedosahuje výše ani roku 2019. Doplácíme na naší závislosti na Německu. Dlouhodobě Evropa profitovala na dodávkách levného plynu a ropy z Ruska. Na dodávkách levného zboží s Činy. Američanům to vadilo a pokoušeli se do toho dlouhodobě házet vidle. Teď se jim to konečně povedlo. Komu dnešní situace v Evropě vyhovuje? Především Američanům, kteří si na úkor Evropy nastartovali vlastní ekonomiku ale i Rusům a Číně. Evropu řídí neschopní politici, kteří doma selhali. Vymýšlí opatření, která vedou Evropu do propastí. Podřezáva si pod sebou větev. Její misto brzy obsadí jiní. Má Evropská unie právo na existenci, když si neumí ochránit svoje hranice a zajistit bezpečnost občanů?
Pořád dokola se píše že je drahota. Pište proč máme tolik predrazenych poslanců, politruku, poradců, parlament,..Jak to mají v jiných zemích EU ?