V úterý vyšlo 4457 pozitivních testů na Covid-19 a Česká republika se definitivně vrátila k exponenciálnímu nárůstu, tedy strašáku každého epidemiologa. V přepočtu na sto tisíc obyvatel je Česko už spolehlivě nejhorší zemí v celé Evropské unii. Ministr zdravotnictví Roman Prymula tahá za záchrannou brzdu a od pátku slibuje nová zásadnější opatření proti šíření koronaviru.
Velké zpoždění v trasování
Dost možná už je ale pozdě. Pozitivní testy jsou pravděpodobně jen špičkou ledovce, který se dříve či později ukáže v celé své velikosti. Rychlý nárůst případů od počátku září totiž dostal do problémů hygienické stanice, které neměly připravený systém chytré karantény, přestože to ministerstvo zdravotnictví pro druhou vlnu slibovalo. Tisícům potenciálně nakažených tak pracovníci hygien čelili opět se svými starými dobrými nástroji, tedy blokem, tužkou a telefonem, kterým obvolávali kontakty potvrzených případů.
Brzy se však ukázalo, že tento systém má své limity a ty už jsou dnes překročeny několikanásobně. Hygienické stanice přiznávají, že nezvládají trasovat všechny, kdo by to potřebovali. K mnoha případům se dostávají s velkým zpožděním. A situaci jim neulehčuje ani skutečnost, že lidé jim často neberou telefon.
Data z hygienických stanic ukazují, že za celé září zvedlo telefon jen 62,9 % obvolávaných kontaktů. Jde o všechny hovory, takže není vyloučeno, že mnoha lidem se hygienici nakonec dovolali. Musí to ale zkoušet opakovaně, což je ještě více zatěžuje. A někomu se třeba nedovolají vůbec.
Hygieny mají tisíce nedořešených případů a stále jich přibývá. V poslední době tak lidé při podezření na nákazu častěji kontaktují svého praktického lékaře, než aby se obrátili na mnohdy nedostupnou hygienu.
Nakažených přibývá více, než kolik ukazují testy
“Před jedním či dvěma týdny jsem upozorňoval, že tato situace nastane. Pokles trasování povede k poklesu počtu indikovaných testů přes krajské hygienické stanice, k růstu indikací od praktiků a k růstu procenta pozitivních v laboratořích. Roste nám nálož v populaci, jen ji pořádně nevidíme,” uvedl ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Marián Hajdúch na svém Twitteru. Ten zároveň vede laboratorní skupinu ministerstva zdravotnictví.
Podle Hajdúcha na základě testů vidíme stále menší vzorek skutečně nakaženého obyvatelstva. Tomu podle něj nasvědčuje i skutečnost, že počet hospitalizovaných vzrostl ve srovnání se začátkem září o třetinu.
V příštím týdnu chce ministerstvo zdravotnictví spustit ono mnohokrát zmiňované sebetrasování. Namísto toho, aby nakažený hlásil hygieně do telefonu své kontakty, vyplní vše online do formuláře. Pozitivní člověk by na něj měl dostat internetový odkaz spolu s výsledkem testu. “Taková relativní drobnost, 15 minut času, nám může významně zvýšit trasovací kapacitu v České republice,” říká Marián Hajdúch.
Foto: Freepik