Kdo by to ještě před pár lety řekl, že stát bude v poměrně blízké době kontrolovat Čechům bankovní účty, jak se už děje, a v brzké době také nákupy, na což se teprve chystá. Příslušná novela už je ale před schválením a předpokládá se, že se to povede. Pochopitelně je vše zastřeno jako snaha bojovat proti únikům na dani z přidané hodnoty. Nikdo už se však příliš nezaobírá tím, zda by úřady skutečně měly mít možnost nahlížet pod pokličku toho, kdo si co objednává.
Připravte se na hlášení
V první fázi má jít o nákupy Čechů v cizině, a to prostřednictvím internetu. Nový zákon počítá s tím, že provozovatelé platebních systémů, jako jsou například Visa nebo Mastercard, budou muset finančnímu úřadu hlásit, co si kdo v zahraničí objednává.
Stát vychází z premisy, že internetové nákupy v jiných zemích se uskutečňují v drtivé většině případů prostřednictvím platební karty nebo jiné virtuální platební služby. Jde právě o toto úzké hrdlo, které chtějí úřady využít. Ty totiž dobře vědí, že právě tady se nacházejí veškeré potřebné informace o výši částky, odesílateli i příjemci platby nebo o tom, kam platba směřovala. To jsou přitom věci, které se finanční správě jinak v cizích zemích shánějí poměrně obtížně. Teď je dostane prakticky na stříbrném podnose.
Pravdou je, že celá anabáze vzniká na popud Evropské unie, která podobné opatření po členských zemích vyžaduje. Poskytovatelé platebních služeb budou mít povinnost evidovat veškeré údaje o příchozích i odchozích platbách. Pro případné hlášení je potom stanoven limit na pětadvacet přeshraničních plateb stejnému příjemci za tři měsíce.
Není už to trochu moc?
Provozovatelé platebních služeb potom za každé měsíce pošlou finanční správě souhrnný soubor se všemi předmětnými transakcemi, které ona bude moci dále kontrolovat a porovnávat se svými údaji. Tím může odhalit, zda nedochází k určitým nekalostem. Nic však není zadarmo a na straně státu bude tato záležitost stát přibližně 14 milionů korun ročně. To nevypadá jako velká částka, ovšem je třeba si uvědomit, že finanční správa do značné míry přenáší náklady na soukromé subjekty, které teď budou muset vést propracované evidence. Česká bankovní asociace uvádí, že to přijde na nějakých 100 milionů korun. A to pochopitelně ve výsledku nezaplatí nikdo jiný než zákazníci.
Čtěte také: Velká kontrola bankovních účtů v Česku. Ukažte, kolik vám chodí a za co utrácíte. Co je vám do toho?
Ačkoliv je jistě potřebné hlídat daně a finanční toky, je každopádně otázkou, zda už za to neplatíme příliš vysokou cenu. A to nejen z hlediska finančního, ale také pokud jde o ochranu soukromí. Většina plateb totiž probíhá korektně, a přesto teď budou pod podstatně větším drobnohledem.
Foto: Shutterstock
Chci tady dat obrazek jak po přečtení se mi chce zvracet _ kde ho najdu?
No to je uz prilis! A tak nechcou povinne zavest kameru na W C, nebo do loznice!?