Každý systém je do značné míry založen na slušnosti a ochotě respektovat stanovená pravidla. Jistě, v případě sporů máme k dispozici nejrůznější nástroje, avšak každý, kdo je musel někdy využít, vám potvrdí, že zdaleka nefungují tak dobře, jak si představujeme. Pakliže třeba pronajímáte byt a máte v něm neplatící nájemníky, může se to velmi snadno proměnit v noční můru, jelikož se pomoci jen tak nedovoláte.
Nevystěhujete je
“Pronajímáme celkem pět bytů a nějakou dobu to fungovalo opravdu dobře. Pasivní příjem proudil a my si užívali prozíravého rozhodnutí, které jsme udělali před dvanácti lety, kdy jsme pořídili první byt a od té doby dokoupili další,” líčí pan Roman z Prahy. “Po čase však došlo k tomu, co jsme přeci jenom čekali. Jeden z nájemníků přestal platit. Svým způsobem jsme na takovou možnost byli připravení a počítali s tím, že můžeme mít z nějakého bytu po určitou dobu výpadek příjmů. To nás ale nenapadlo, jak dlouho to celé může trvat.“
Bohužel se ukázalo, že narazili na profesionálního neplatiče. Tedy takového, který v tom umí chodit. “Mysleli jsme si, že mu dáme výpověď a do tří měsíců bude pryč, ale to se nestalo. Na naše výzvy vůbec nereagoval, do bytu nás odmítl vpustit a my si uvědomili, že náš majetek je v ohrožení,” vypráví Roman.
Jenže v ten moment si také uvědomili, že pro tento případ neexistuje nějaká instituce, které by se mohli dovolávat. Jistě, je možné jít soudní cestou, a nakonec nic jiného také nezbylo, ale to je nákladné a časově velmi náročné.
Nemusí to být jasná investice
Pár navíc narazil na soudkyni nepříliš ochotnou vše rychle řešit. Na úrodnou půdu tak padá taktika nájemce bytu, který se neustále vyhýbá líčení, nepřebírá si obsílky, pak chvíli spolupracuje, potom zase ne a vše jen s cílem věc uměle prodloužit. Aby se nemusel vystěhovat a mohl bydlet v bytě nadále zdarma.
Čtěte také: Bydlení v panelácích bude nutné rekonstruovat. Jinak byty nemusíte být schopni prodat či pronajmout
Celá věc už se vleče neuvěřitelných sedm let, a to s nejasnou vyhlídkou, zda se v dohledné době podaří vyřešit. Bohužel, i tímto způsobem může dopadnout záměr pořídit si investiční byt a vydělávat na pronájmu, respektive z něj splácet třeba hypotéku. Ani se nenadějete a vše se může pokazit. Kromě dlužného nájmu navíc v takových případech můžete počítat i s tím, že když už se potom k bytu dostanete zpět, bude v dezolátním stavu. Naopak nelze příliš doufat v to, že se někdy nezaplaceného nájemného, obzvlášť za delší dobu, dočkáte. Podobné příběhy je dobré mít na paměti, než se rozhodnete jít touto investiční cestou, která se zvenku jeví velmi jednoduše, ale která může mít také mnoho nástrah.
Foto: Shutterstock
No tak asi jedině zavřít vodu a plyn a topení a vypnout elektřinu. Myslím že nájemník bude ihned u soudu, sice bude žalovat vás, ale když už bude u soudu tak by mohli vyřešit to proč mezerujete vy.
Já už bych do toho bytu určitě dávno vlez, pak bych vyměnil zámky zabezpečil dveře a myslím že nájemník už by se tam nedostal.
Taky proč by se tam měl dostávat že jo když někdo neplatí, parchanti fakt, asi se musí dát soud k soudu o protahování 🙁
Jestli někdy budu chtít pronajmout byt tak jedině nějaký firmě, tam je to prý trochu jednodušší.
Ono by jen stacilo vazit jsi slusnych najemniku a nezvedat kazdy rok min pres 1000kc. Pak se slusny platici najemnik odstehuje radsi do sveho s hypotekou i s urokem 6% protoze vi ze majitel by mu najem na novy rok zase zvedl min. o tisic. Staci nebyt nenazranej
Tak po výpovědní době písemném doručení by byl venku druhý den.
Nový zámek, dva dny bezpečnostní služba v bytě a myslím, tě dotyčná osoba by si rozmyslela užívání cizího majetku.