Kdo se snad domníval, že ceny energií se již stabilizovaly a budou postupně klesat, přičemž excesy z loňského roku, kdy odběratelé museli platit mnohonásobky toho, na co byli zvyklí, se již nebudou opakovat, teď dojde k velmi nepříjemnému vystřízlivění. Sotva se totiž vytvořil určitý prostor pro další navýšení ceny, už se toho zase využívá. A tentokrát nikoliv ze strany dodavatelů, nýbrž samotného Energetického regulačního úřadu.
Všechno zaplatí zákazník
Ten pochopitelně neurčuje, kolik stojí samotná energie, tedy elektřina nebo plyn, ovšem jeho zodpovědností je stanovení regulované složky ceny. A ta má v příštím roce pro domácnosti vzrůst o 71 %. Tato část ceny přitom tvoří přibližně polovinu celkového účtu za energie, tu druhou potom obstarává samotná elektřina.
Na fakturách za energie se to jednoznačně projeví. Podle prvotních propočtů by se cena jedné megawatthodiny pro koncového odběratele měla zvýšit přibližně o 1400 korun. Průměrná domácnost s odběrem kolem čtyř megawatthodin si tak připlatí nějakých 5600 Kč ročně. To vůbec není malá částka. Navyšuje se především platba za systémové služby, a to na více než dvojnásobek. Nově bude činit 313 korun za MWh. Vrací se také poplatek za obnovitelné zdroje, a to v nemalé výši 600 Kč za MWh.
“Návrhy cenových rozhodnutí ERÚ ruší mnoho subvencí a velmi hrubě řečeno připravují odběratelský sektor na novou epochu – epochu dekarbonizované energetiky,” uvedl pro server Novinky.cz expert na energetiku Michal Macenauer. Jednoznačně tak potvrdil, že v tomto navýšení vidíme skutečné náklady na takzvaný Nový zelený úděl neboli Green deal.
Může to být ještě horší
Stát se přitom snažil občany přesvědčovat o tom, že náklady na přechod na zelenou energetiku a průmyslu neponesou oni, ale že se to nějakým způsobem pokryje z plateb za emisní povolenky nebo dotací. Pokud pomineme, že i to v důsledku zaplatí daňový poplatník, spotřebitel a odběratel energií, tak se ukazuje, že se nevyhneme ani přímým platbám od obyvatel.
Poměrně bizarně potom působilo vyjádření ministra průmyslu, který prohlásil, že by Češi vlastně měli být ještě spokojení, protože třeba v Německu regulovaná část ceny v důsledku přechodu na zelenou energetiku narostla už na dvě třetiny celkové platby za energie.
Aby toho nebylo málo, Energetický regulační úřad ze své pozice rozhodl i o významném zdražení plynu. Jeho regulovaná část vzroste o 39 %. Tam se to však na koncové ceně neprojeví tak výrazným způsobem, jelikož regulovaná složka v důsledku značného zdražení komodity tvoří jen přibližně pětinu celkové ceny. Přesto ale půjde o zdražení, které domácnosti jednoznačně pocítí.
Foto: Shutterstock