Jedním z oblíbených a v posledních desítkách let často omílaných katastrofickým scénářem je přelidnění planety, které nejprve způsobí zoufalý nedostatek zdrojů, jako jsou potraviny nebo voda, a v druhém sledu vyvolá ničivou válku, která lidstvo nakonec kompletně vyhladí.
Podobným katastrofickým vizím se nelze zase tolik divit, vzhledem k tomu, jak rychle v posledních dekádách populace na planetě rostla. V některých letech přibývalo lidí po stovkách milionů, což byl z hlediska historie naprosto nevídaný stav. Vždyť ještě v roce 1950 žilo na světě jen 2,5 miliardy lidí. V roce 1987 už to byl ale dvojnásobek a dnes jsme na 7,8 miliardách. Tento exponenciální růst skutečně nahání strach.
O populační explozi se v příštích letech postará Afrika
Vědci však kreslí přeci jen trochu odlišný obrázek budoucnosti lidstva, než je přelidnění a následná likvidace planety Země. Pravdou je, že populace ještě nějakou dobu poroste, byť už ne tak rychle, jako tomu bylo v nedávné minulosti. Podle prognózy Organizace spojených národů a analytické společnosti Pew Research Center se nárůst světové populace zastaví kolem roku 2100 a pak začne pro změnu klesat.
World population growth is expected to nearly stop by 2100 | Pew Research Center https://t.co/AiqA00akkX via @Diigo
— UN-Habitat Youth (@unhabitatyouth) November 18, 2019
Zraky všech, kdo se obávají nekontrolovatelného nárůstu populace, se v současné době neobrací ani tak do Asie, kde žije nejvíce lidí, ale už jich zase tolik nepřibývá, jako spíše do Afriky. To je kontinent, kde v tomto století přibude největší množství lidí. Z aktuálních 1,3 miliardy Afričanů má být v roce 2100 rovnou 4,3 miliardy. Tomuto tempu nárůstu nebude schopen konkurovat žádný z kontinentů. Afrika se tak stane málem nejlidnatější částí Země, jen s lehkou ztrátou na Asii, kde v té době bude žít 4,7 miliardy lidí.
Ekonomický růst způsobí vymírání
V roce 2100 by na planetě mělo žít přibližně 11 miliard lidí. Toto číslo už ale s největší pravděpodobností neporoste a vědci neočekávají, že by někdy atakovalo miliardu dvanáctou. Důvodem bude především globálně klesající plodnost. Zatímco v současnosti mají ženy na světě v průměru 2,5 dítěte, v roce 2100 už to bude jen 1,9 a toto číslo bude dále klesat. To jednoduchou matematikou znamená, že lidstvo začne znovu vymírat. V té době ale půjde zřejmě o dobrou zprávu.
Opět se na tom podepíše především Afrika, kde ženy přestanou rodit tolik dětí jako dnes. A to především z důvodu kvalitnější a dostupnější lékařské péče a vyšší ekonomické kondice jednotlivých rodin. Jak vidíme v Evropě, Americe a dnes už i ve velké části Asie: když lidé bohatnou, mají méně dětí. Fyzicky v tom pomáhá antikoncepce, ale jde i o způsob života. Bohatší lidé si chtějí užívat komfortu života a nepotřebují plodit tolik dětí, které by se o ně ve stáří postaraly.
Zajímavý je také pohled na prognózu nejlidnatějších zemí světa v roce 2100. Už to nebude Čína, kterou s 1,4 miliardami lidí odsune na druhé místo Indie. Třetí příčka bude patřit africké Nigérii, kde má v té době žít 733 milionů lidí. Čtvrtá pozice má náležet Spojeným státům americkým se 434 miliony obyvatel.
Foto: Freepik