Cena elektřiny v roce 2024 bude růst, to už je dnes jisté. A mohlo to být jinak, kdyby vláda Česká republiky dokázala naložit s příjmy z prodeje emisních povolenek podobně, jako řada jiných evropských zemí, tedy k vykrytí rostoucích nákladů na podporu podporovaných zdrojů energie (POZE), což je jedna z rostoucích regulovaných složek ceny elektřiny.
To se ale nestalo a nyní čekáme opět nárůst cen elektřiny v příštím roce, který pocítí nejvíce majitelé rodinných domů. Jenže právě majitelé rodinných domů mohou tento trend zvrátit i se štědrou státní dotací blížící se ke čtvrt milionu korun. O co se jedná? O instalaci fotovoltaické elektrárny.
Právě střešní fotovoltaická elektrárna je takřka v celé EU dotována a Česko není výjimkou. Výše dotace představuje až 220 000 Kč a v případě různých bonusů může jít o ještě více! Nestává se často, že bychom dostávali cokoliv zdarma. Proto je výhodné zamyslet se nad udržitelnou možností výroby vlastní elektřiny díky fotovoltaice, se kterou si okamžitě srazíte ceny elektřiny na úplné minimum a začínáte šetřit.
Zeptali jsme se odborníka pana Miroslava Touška ze společnost Energie ze slunce s.r.o., jehož firma patří k nejlépe hodnoceným fotovoltaickým společnostem na trhu v Česku, na co si dát ohledně instalace fotovoltaické elektrárny pozor a jaká jsou možná rizika.
Jaká je investice do fotovoltaické elektrárny a jak dlouho potrvá, než se investice vrátí?
Náklady na instalaci solárního systému se liší v závislosti na velikosti a typu systému. Obecně se ale pohybujeme v částkách od 180 000 Kč do 230 000 Kč. Za 180 000 Kč lze už získat opravdu dobrý systém s poměrně rychlou návratností zhruba do 7 let, ale záleží na mnoha faktorech, na ceně elektřiny (která bude více méně konstantně jen růst), ale také na spotřebě a způsobu, jak elektřinu využíváte.
Pokud respektujete denní cyklus a snažíte se například prát přes den, nikoliv večer, pak rozhodně ušetříte více peněz, protože energeticky náročné praní budete “napájet” z fotovoltaiky apod.
Jak fungují dotace a financování?
Na instalaci fotovoltaické elektrárny na rodinný dům se vztahují výhodné dotace Nová zelená úsporám, které zajistí financování zhruba 50 % celkové částky za FVE. Je to tedy skvělý nástroj, jak si zajistit fotovoltaiku s opravdu zajímavou slevou. Kdo ví, jak dlouho bude ještě stát takto štědře fotovoltaiku dotovat. Proto je vhodné neváhat a těchto dotací využít.
Pokud máte obavy ohledně zajištění dotace, nemusíte mít strach. Společnost vše vyřídí za zákazníka, takže veškerá byrokratická zátěž jde za ní, nikoliv za zákazníkem. I to je důvod, proč se na nás obrací stále více a více klientů.
Jak zvolit správnou firmu, která mě nepodvede?
Bohužel se v poslední době objevilo několik společností, které vybraly od zákazníků tučné zálohy a pak nebyly z různých důvodů schopny dostát svým závazkům a elektrárnu dostavit. To je obrovský průšvih a bohužel to vrhá špatné světlo i na další společnosti a vlastně i na celý tento obor.
Důrazně doporučujeme nedávat instalační firmě větší zálohy před samotnou instalací, než je 30 % celkové ceny díla.
Naštěstí v reakci na tyto praktiky vznikl například portál Refsite, který je zaštítěn i Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR. Tento portál slouží k vkládání referencí instalačních firem, u kterých dochází rovněž k ověřování, takže každý si může dohledat, jaké hodnocení firmy na Refsite dostávají. Lze si tak velmi snadno ověřit solidnost firem.
Naše společnost má aktuálně 100% hodnocení a je to tím, že vše děláme poctivě, profesionálně, prozákaznicky a vždy kvalitně. Naše reference si lze samozřejmě dohledat na Refsite.
Chcete vlastní fotovoltaickou elektrárnu s výhodnou dotací a šetřit tak za energie? Vyplňte formulář na webu energiezs.cz a získejte nabídku zdarma.
Jak funguje fotovoltaika, když je zataženo nebo když slunce nesvítí?
Spousta lidí má strach, že budou mít elektřinu k dispozici jen, když bude svítit slunce, ale takhle to nefunguje. Princip je jednoduchý.
Fotovoltaika ráno
Ráno nebo když je polojasno, panely nevyrobí tolik energie, aby pokryla domácnost a nabila baterii. V takovou chvíli chybějící energii doplňuje distribuční síť.
Fotovoltaika během dne
Panely vyrábí více energie, než domácnost spotřebuje. Přebytečnou energii si uložíte do baterie pro pozdější využití. Je zde možnost přebytečnou energii použít i pro ohřev vody. Ve variantě bez baterie jde přebytek do distribuční sítě.
Fotovoltaika večer, když je zataženo
Panely energii nevyrábí. Vaše spotřebiče využijí uloženou energii z baterie, kterou jste si uložili během dne. V případě vybití baterie, bude domácnost čerpat energii z distribuční sítě, takže nemusíte mít obavy, že byste žádnou elektrickou energii neměli.
Výpadek sítě
V případě výpadku sítě máte v akumulátoru rezervovaný výkon pro zásuvky/vybrané okruhy, které lze využívat. Například: Světla, zásuvku v obýváku, wi-fi, lednice.
Chcete začít šetřit na elektřině, jejíž cena se bude stále zvyšovat? Vsaďte na fotovoltaiku a začněte šetřit elektřinu okamžitě. Fotovoltaika je vysoce spolehlivá technologie, která je takřka bezúdržbová. Životnost technologie po desítky let garantují jak instalační firmy, tak i samotní výrobci.
Pozn.: Dotace z titulku článku ve výši 246.500 Kč je výsledkem součtu částek 200.000 Kč dotace za FVE + 15.000 Kč dotace na wallbox + 10% zvýhodnění pro občany z krajů Karlovarského, Moravskoslezského a Ústeckého + 10 kombinační bonus.
Foto: Shutterstock
Takže zase nesmysl. Stát vlastně jen tak nic nerozdává a celá fotovolataika je těžce nadhodnocena blbost. Byl jsem svědkem, kdy zblblý lidé montují za statisíce fotovoltaiku i tam kde projedou 2 až 3 mw za rok. Návratnost nikdy.