Lidé pracují celý život s výhledem, že ve stáří se o ně stát postará formou každý měsíc zasílané důchodové dávky. Jde o výsledek průběžného systému sociálního pojištění, kdy do něj po celý svůj produktivní život přispívali. Jenže vše nemusí jít tak hladce, jak to vypadá. Podle ombudsmana Stanislava Křečka současným zaměstnancům hrozí, že když se obrátí na sociální úřad a požádají zde o důchod, zjistí, že na něj nemají nárok.
Lidé o problému obvykle vůbec netuší
Důvodem je podle něj příliš přísně stanovená podmínka 35 odpracovaných let. Pokud zůstane zachována, hrozí, že se budoucí žadatelé o důchod ocitnou v existenční nouzi. “Česko je na špičce délky práce. Nikde v Evropě se takto dlouhá činnost pro získání důchodu nevyžaduje,” uvedl veřejný ochránce práv Stanislav Křeček. Pro srovnání uvádí příklady Rakouska či Slovenska, kde mají lidé na důchod nárok už po patnácti odpracovaných letech.
Podle Křečka v důsledku českého systému budou nutně přibývat senioři, kteří na peníze od státu nedosáhnou, přestože se po celý život domnívali, že na ně mají nárok. Bude se to dít i navzdory faktu, že hranice pro odchod do důchodu se v České republice postupně zvyšuje. Aktuálně činí 65 let.
Na další problém spojený s výpočtem důchodů poukazuje právník Pavel Matějíček. “Lidé navíc často ani nevědí, které činnosti se do jejich penze počítají,” říká a dodává, že do rozhodné doby se nově nezahrnuje například studium (to dříve přitom zahrnuto bylo), přerušené pracovní úvazky nebo invalidita prvního a druhého stupně, která lidem zamezila v nalezení zaměstnání.
Podmínku splní pouze ti, kdo v životě nenarazí na problém
Už dnes přitom nemálo lidí na starobní důchod nedosáhne. Každoročně dorazí na úřady přibližně sto tisíc žádostí o důchod. Neúspěšně v současné době končí kolem pěti procent, tedy nějakých pět tisíc. Ombudsman poukazuje na to, že problém se zvýšenou hranicí odpracovaného věku naplno propukne po roce 2040. Tehdy by mohly být zamítnuty každý rok desítky tisíc žádostí. Velká část těchto lidí by se pak ocitla v chudobě, protože už adekvátní zaměstnání nesežene. Už dnes je přitom potřeba začít tento problém řešit, jinak zafunguje efektem sněhové koule.
Ombudsman poukazuje na to, že podmínku 35 odpracovaných let dnes splní pouze ti, kteří v životě nenarazí na pracovní nebo zdravotní překážky. Podle Stanislava Křečka by se věc měla řešit komplexně, tedy ideálně důchodovou reformou. Tu ovšem současná vláda neplánuje a je otázkou, zda se jí vůbec někdy dočkáme.
Pokud by se problém řešil samostatně, nabízí se snížení hranice odpracovaných let, případně zvýšení věku pro odchod do důchodu.
Foto: Freepik