Mnozí odborníci se v loňském roce podivovali nad tím, jak málo domácností reálně čerpá příspěvky na bydlení, které byly jedním z nejvýraznějších opatření v rámci takzvaného deštníku proti drahotě. Měly totiž pomoci vykrývat výrazně navýšené ceny elektřiny a plynu, které loni dosahovaly naprostých vrcholů. Od nich už jsme o něco poklesli, jenže se ukázalo, že energie budou drahé setrvale a v příštím roce by měly opět vyskočit, což nakonec přeci jen vedlo k tomu, že Češi vzali příspěvky doslova útokem.
Lidé začínají čerpat
Aktuálně čerpá příspěvek na bydlení rekordní počet domácností. Jen za září jich podle ministerstva práce a sociálních věcí bylo vyplaceno přes 270 tisíc korun. Státní kasu to přitom přišlo na nezanedbatelnou částku ve výši 1,7 miliardy korun měsíčně. Žadatelů přitom neustále přibývá, což se zřejmě jen tak nezmění.
Lidé totiž, často ku svému velkému překvapení, zjišťují, že už spadají do skupiny těch, kdo si mohou o pomoc s bydlením zažádat. Mohou za to především dva faktory, a to rostoucí ceny nájmů, případně splátek hypotéky, a do toho také vysoké ceny energií. Potom snadno zjistíte, že za bydlení jako celek vydáváte více než 30 % svých příjmů. A to je právě základní kritérium, které k čerpání příspěvku opravňuje.
Je přitom zajímavé srovnání s loňským krizovým rokem. Tehdy bylo totiž v září vyplaceno necelých 190 tisíc dávek v rámci příspěvku na bydlení, což vyšlo celkem na nějakých 766 milionů korun. To je o celou miliardu méně než v tomto roce. Dynamika je tedy jednoznačná. Průměrně přitom domácnosti dostávají pomoc ve výši 6300 Kč.
Příjemné peníze navíc
“Vždycky jsem si myslel, že vydělávám dobře. Ale teď se ukazuje, že mých 50 tisíc korun a manželka na rodičovské dovolené nás řadí do skupiny, které už potřebuje pomoc,” říká pan Michal, který si o příspěvek na bydlení požádal na jaře. “Musím říct, že je to příjemné. Dostáváme 7 tisíc korun od státu a mám tak pocit, že mi to alespoň trochu kompenzuje všechny ty daně a pojištění, které musím platit.“
Čtěte také: Hypotéky začínají být pro řadu domácností neúnosné. Mohou přijít i o bydlení
Začátek příštího roku přitom může přinést další výraznou vlnu žádostí. Ceny energií mají totiž v důsledku navýšení regulované složky ceny o 70 % znovu vzrůst, takže se do třicetiprocentního limitu dostane ještě více domácností, které budou mít na příspěvek nárok.
Foto: Shutterstock
samozivitelka na rodic. dovolene dostavala prispevek na bydleni dokud ji neprisly preplatky za plyn a elektr., po te ji socialka okamzite odebrala 6 ti nasobek toho, co ji vratili pri vyuctovani, tzn . za plyn 1000 kc, za elektr. 7000 kc. Socialka ji na dalsich 6 mesicu odebira 6000 kc a 42000 kc Samotivitelka uz se nasl. mesic stehuje z bytu, kde najem jako matka se 2 detmi bez alimentu na ml. dite plati : 12000 kc najem, 1500 kc zal. za el. a 700 kc zal. za plyn. , v nasem meste mame nejdrazsi najmy a nejdrazsi nemovitosti, kam se hrabe Praha nebi Brno a take nejspis nejvetsi slepice na socialce.