Pomalu, ale jistě se v České republice začíná měnit na důchodový systém jako takový. Aktuálně stát například schválil změny, které výrazně zvýhodňují spoření na stáří v rámci rizikovějších investic. A je docela klidně možné, že brzy se bez něčeho takového nikdo neobejde, protože základní penze bude jednoduše nedostatečná.
Jen velmi nízký důchod
Jak totiž vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda pro CNN Prima News, peníze rozhodně nerostou na stromech. Současný důchodový systém už je za hranou udržitelnosti a v zásadě existují pouze dvě cesty. Buď se budou důchody vyplácet na dluh, což dříve či později povede k velkému krachu, nebo lidé převezmou sami určitý díl zodpovědnosti a na svou penzi si jednoduše budou spořit.
“Řeknu na dnešní poměry radikální myšlenku, ale stát by měl snížit odvody na sociální pojištění, ale zároveň říct, ať si lidé spoří sami a nečekají, že je stát zajistí. Je to tedy spojeno i s nějakou osvětou,” řekl zostra Kovanda. Podle něj by to mělo vypadat tak, že při vstupu do důchodu každý člověk dostane určitou měsíční částku, která však nebude zásluhová a bude pro každého stejná. Z toho vyplývá, že bude poměrně nízká a bude tvořit jen minimální základ pro důchodové příjmy.
Podle ekonoma je u nás stále zakořeněno uvažování z dob Rakouska-Uherska, kdy převládlo přesvědčení, že na důchod existuje nějaký nárok poté, co odpracujete určitý počet roků. Není to přitom žádná novinka, podobným způsobem to funguje prakticky pouze v Evropě.
Jinde už to funguje
Třeba lidé ve Spojených státech amerických od útlého mládí vědí, že v důchodu nebudou od státu dostávat částku, která by jim stačila na pohodlný život. Vlastně celý život tak musí investovat, a to dle svého rizikového profilu. Někdo si kupuje akcie, jiný dluhopisy, ale zkrátka si vytváří své důchodové portfolio, z něhož potom ve stáří bude dominantně čerpat. V USA je zakořeněn tento způsob myšlení, u nás naopak ona nárokovost.
Čtěte také: Do důchodu až v 80 letech. V Česku se chystá obrovská změna, mnozí do něj ani nenastoupí
Tak proč celý ten koncept nezměnit? Jistě, zřejmě to nepůjde radikálním způsobem, jelikož současný systém je průběžný a třeba dnešní padesátníci už by toho moc nedohnali. Postupnými kroky se nicméně může zvyšovat důraz na individuální zodpovědnost a naopak snižovat důležitost státních penzí. Jak se ukazuje, jiný systém zřejmě dlouhodobě udržitelný zkrátka není.
Foto: Shutterstock
Jste banda zhulenejch debilů ! Jděte makat 55let, denně bez zapsání,bez podpory a k tomu starost o rodinu a děti.Vy zvrhlý idioti u počítače.
Určitě se to týká jen vládních a ústavních činitelů.
Již v polovině 90 let sociolog prof.Jan Keller v jedné své přednášce řekl, že když finanční šíbři a na ně napojení politici z ODS nebudou mít v ČR ze státního majetku už co rozkrádat, zaměří se na majetky lidí a na důchodový systém a budou chtít o tento benefit na zajištění klidného stáří lidi připravit. Na majetky lidí se zaměřili už za vlád ODS v letech 2008 až 2013. Tehdy to bylo vidět na bezhlavém řádění exekutorské mafie a teď opět za vlády ODS přišla řada na důchodce a jejich důchody.
Celý život platím, ta nárok mám,
Ti co nechtějí dát důchod, měli by vyset na kandelábru
Neustálé zvyšování doby odchodu do důchodu bude mít za výsledek nedůstojnéhp důchodu. Soudruhovi Pružinskému se přeci jen povedlo dobře znárodnit důchodový systém v roce 2009. To musí jednou přeci jen chybět.
Co si lidé (voliči) zvolili, to mají. Takže bez diskuze…