Možná vás to překvapí, ale první kroky k zákazu plynových kotlů nepadly v loňském roce, kdy se ukázalo, že s touto surovinou to nebude vůbec jednoduché a navíc ještě zesílily ekologické snahy o snížení emisí skleníkových plynů. Mezinárodní energetická agentura IEA o konci plynových kotlů mluví už řadu let a v roce 2021 vytýčila ročník 2025 coby rok jejich konce.
Jedná se ukvapeně
Je otázkou, zda se to v tomto termínu stihne například v České republice, ovšem dotační mechanismy již jedou naplno. Pakliže přejdete na obnovitelné zdroje v podobě fotovoltaických elektráren nebo tepelných čerpadel, máte nárok na značné finanční pobídky. Málokdo si ale spočítá, že jde hlavně o peníze pro výrobce a instalační firmy, které si požadované částky navýší o tyto sumy a lidé stejně platí pořád horentní ceny.
Například v Německu to vzali opravdu zhurta a chtěli ještě předběhnout požadavek energetické agentury. Letos si totiž schválili, že od začátku příštího roku nebude možné instalovat plynové kotle jako primární zdroj vytápění. Nahradit je měla především tepelná čerpadla. Jak ale varovali prakticky všichni odborníci, něco takového je v tak krátkém čase neproveditelné a vedlo by to ke značným problémům. Vše tak bylo odloženo na později, ovšem s tím, že se to rozhodně odehraje.
Je přitom zajímavé, že tepelná čerpadla nemusí být konečnou alternativou plynových kotlů. Stále více se totiž ukazují jejich nedostatky a stále poměrně značné náklady na provoz. Aktuálně se naopak hodně mluví o tom, že zemní plyn by brzy mohl nahradit vodík.
Plyn nakonec není tak špatný
Bohužel stále není dořešena otázka, jak vyrobit vodík za dostupnou cenu. Státy navíc nechtějí v první fázi povolit vytápění vodíkem domácnostem, jelikož si ho vyhrazují pro dekarbonizaci určitých průmyslových oblastí, kde bude hrát právě vodík zásadní roli.
Jak se ale ukazuje, možná si od vodíku slibujeme něco, co nemůže doručit. Ačkoliv se totiž na první pohled zdá, že jeho emise tvoří pouze vodní páry, vědci z univerzity Cornell doložili, že tato látka může být z pohledu znečištění životního prostředí ještě podstatně horší než spalování zemního plynu. Právě plyn je totiž ve velké míře využíván k výrobě vodíku. Bohužel se však zdá, že některé velké státy, jako je Velká Británie nebo Německo, už na vodík vsadily příliš mnoho na to, aby mohly jen tak zařadit zpátečku.
Foto: Shutterstock