Mnoho lidí se v České republice bohužel dostalo do stavu, kdy nejsou schopni pokrýt své každoměsíční náklady pouze ze svých zaměstnaneckých příjmů. Je to dáno především vysokou inflací z minulých let, která se týkala hlavně těch nejzákladnějších věcí, jako jsou potraviny nebo energie, které dopadají zejména na nízko a středněpříjmové domácnosti. Problém je v tom, že jejich příjmy zdaleka nerostly tak rychle, jak skokově vystřelily ceny. Vznikla tak určitá finanční propast, kterou musí vykrývat stát.
Peníze už docházejí
A zatímco ještě v loňském roce všichni hlásili, že se lidé mají jen přihlásit a peníze jim začnou proudit, zejména potom v rámci příspěvku na bydlení, jelikož nebyl příliš čas zkoumat, kdo opravdu má a kdo naopak nemá nárok, teď už je situace o poznání jiná. Stát se snaží maximálně ušetřit a rozhodl se všechny neoprávněné žadatele pořádně zkrouhnout.
Pravdou totiž je, že počet těch, kteří čerpají příspěvek na bydlení, v posledních měsících velmi rychle roste a do rozpočtu se to začíná negativně propisovat. Číslo domácností, které tuto pomoc dostávají, se totiž rychle blíží 300 tisícům. Průměrně se přitom vyplácí 6300 korun, což není vůbec málo peněz. Někdo má pochopitelně méně, jiný ale zase podstatně více. Důležité je, že za září bylo na příspěvek na bydlení vydáno 1,7 miliardy korun. Toto číslo přitom rychle stoupá a stává se velkou zátěží.
Není tedy divu, že si stát bere na pomoc celou řadu kontrolních mechanismů. Od příštího roku by například mělo platit to, že pokud si o příspěvek zažádáte, úředníci vám zkontrolují veškeré bankovní účty, zda tam náhodou nemáte finanční přebytky, jež byste mohli použít dříve, než si požádáte o sociální pomoc. Podle odborníků jde o prolomení bankovního tajemství, ovšem je pravdou, že vyplácení dávek je nutné nějakým způsobem kontrolovat. Platí přitom, že úředníci budou moci prověřit i účty osob blízkých žadateli.
Co když toho zneužijí?
A to není zdaleka všechno. Příliš se to neví, ale kdo žádá o příspěvek na bydlení, musí si být vědom toho, že do jeho domácnosti může přijít kontrola, kterou musí vpustit dovnitř. Tato kontrola obvykle provádí šetření, zda skutečnosti uvedené v žádosti o příspěvek odpovídají skutečnosti. Teoreticky sice úředníka můžete u vchodu odmítnout, avšak potom se připravte na to, že o příspěvek přijdete a dost možná budete muset doplatit i ty již vyplacené, z čehož může být nepěkné mrzení.
Čtěte také: Brutální nájezd Čechů na příspěvky na bydlení. Co se to děje? Rozdávají se peníze ve velkém, berte
Jak už tomu tak ale v České republice bývá, této skutečnosti mohou zneužít nejrůznější vykukové. “Každou chvíli mi tu někdo zvoní. Tu že je od plynařů, tam zase z nějakého úřadu a chce jít na kontrolu. Já ale vím, že jde většinou o šejdíře, takže jim zabouchnu před nosem,” líčí důchodkyně Ivana z Dvora Králové, která se teď obává, aby neudělala nějakou chybu, jelikož bez příspěvku na bydlení nevyjde. Avšak do domácnosti si nikoho pouštět nechce. “Tolikrát jsem viděla v televizi, co pak těm lidem provedli.”
Foto: Shutterstock
Ono je to pravda, ze dochazi ke zneuziti, ale toto je zase navod pro podvodniky, jak se lehce dostat k vam domu.