Časy se jednoduše mění, a co bylo dobré před pár lety, už dnes nestačí. A to takovým způsobem, že je nutné to vyměnit. Řeč není o ničem jiném než o určitých typech kotlů. Konkrétně jde o ty na tuhá paliva, avšak vidíme, jakým způsobem celá záležitost probíhá a jak to časem může dopadnout třeba i s kotly plynovými.
Výměna na poslední chvíli
Avšak nepředbíhejme a podívejme se na to, co je nutné řešit tady a teď. Všichni majitelé kotlů na tuhá paliva, které spadají do první a druhé emisní třídy, popřípadě byly vyrobeny před rokem 2000, je nutné odstavit a vyměnit za modernější zařízení. Času rozhodně není nazbyt, stihnout to totiž musíte do 1. září 2024.
Možná si říkáte, že to je skoro rok času, ovšem měsíce rychle ubíhají a navíc je nutné vzít v potaz, že poptávka na trhu po topenářích i po samotných kotlích roste. Může se vám tedy stát, že dostanete termín třeba až za půl roku, takže otálet už skutečně není radno.
Vezměte také v potaz, že nějakou dobu si vezme plánování, výběr nového kotle, shánění topenářů, jejich prohlídka lokality, nacenění, vytvoření nabídky i následná realizace. Podle odborníků už je nejvyšší čas s tím něco dělat právě teď. Obzvlášť, když to většina lidí nechala na poslední chvíli a teď se vytvoří pořádný nápor.
Nebudou vás nijak šetřit
Stát se s tím navíc nikterak nemaže, protože už se chce starých kotlů definitivně zbavit. Pravdou je, že v řadě obcí stále nepříjemně zamořují ovzduší a činí prostředí velmi nepříjemným. Pokud se tedy nařízením nebudete řídit, dostanete tučnou pokutu, která může dosáhnout výše až 50 tisíc korun.
Když už tuto výměnu budete provádět, měli byste se také zamyslet nad tím, jaký způsob vytápění se vám do domácnosti bude nejvíce hodit. Sáhnout automaticky po dalším kotli na tuhá paliva, byť efektivnějším, nemusí být tou správnou volbou, jelikož tyto kotle začnou v příštích letech také nevyhovovat. Otázkou je potom volba plynového kotle. Ne všude je toto palivo zavedeno a navíc už se také mluví o tom, že se od něj bude upouštět. Alternativou potom může být tepelné čerpadlo, které je dnes oblíbenou volbou mnohých.
Foto: Shutterstock
Takový litinový kotel na tuhá paliva Viadrus U 26 vám vydrží v provozu při naprosto minimální údržbě celá desetiletí. To samé platí i pro plynové litinové kotle Viadrus, kde vám akorát může občas selhat směšovač či elektronika. A teď si to srovnejte jak cenově, tak spolehlivostí a výdrží s tepelnými čerpadly, které mají spousty elektroniky a točivých mechanických prvků, které se rychle opotřebovávají a rády kazí. Co jsem tak slyšel od člověka, který tepelná čerpadla montuje a opravuje, tak ty nejlepší vydrží tak 8-10 let provozu. A to ještě jedou na drahou elektřinu a velký barák, který není 100% zateplený při větších mrazech nemáte šanci s nimi vytopit. Při výpadku elektřiny, třeba k vůli nějaké kalamitě máte po topení. Malý záložní bateriový zdroj na rozdíl od plynového kotle vám tepelné čerpadlo neutáhne. Na fotovoltaiku a silné baterie v zimě také moc spoléhat nemůžete. To aby měl člověk v záloze ještě výkonnou benzinovou elektrocentrálu a bečky s benzínem. Asi nezbude, než se vrátit k topení malými lokálními topidly na dřevo, jako za starých dobrých časů anebo koupit teplovodní krbová kamna na dřevo.
Ale prd, od objednání 2.11.23 namontováno do tří neděl. Výborná parta Záhoří u Miličína.