Zlato platí za jeden z nejcennějších kovů na světě, a to již odnepaměti. Svého času ostatně sloužilo přímo jako platidlo a později jím byly peníze v plné míře kryty, což se změnilo až před pár desítkami let, kdy takzvaný zlatý standard skončil a přestoupilo se na inflační měny, čehož důsledky sklízíme právě dnes.
Cenu určuje množství
Zlato však jako cenný kov přetrvalo a stále slouží jako velmi kvalitní uchovatel hodnoty, mimo jiné právě i kvůli inflaci. Jeho kritici upozorňují na to, že v ceně neroste zdaleka tak rychle jako třeba akcie nebo nemovitosti, ovšem na druhé straně poskytuje skvělou ochranu tehdy, kdy tato aktiva prudce padají.
Při kalkulaci ceny zlata je však pochopitelně nutné brát ohledy na celosvětové zásoby tohoto kovu, které byly do značné míry zmapovány a tak nějak se z nich vychází. Vždy nicméně panovaly obavy z toho, že se někde objeví mimořádně velké zlaté ložisko, které by mohlo zacloumat globálními cenami tohoto kovu. Jednoduše by se ukázalo, že zlata je více, než kolik se myslelo, což pochopitelně vede také k jeho inflaci. Obavy panovaly třeba z toho, že by se časem mohlo dovážet z jiných planet, kde se teoreticky může nacházet ve velkém množství.
Nakonec ale přišlo překvapení z úplně jiné strany. Uganda prostřednictvím svého ministerstva energetiky a těžby oznámila nalezení ložiska, ve kterém se nachází nějakých 31 milionů tun zlaté rudy, což je obrovské množství. Z tohoto množství lze získat nějakých 320 tisíc tun ryzího zlata, jak uvádí agentura Reuters.
Moc se o tom nemluví
To jsou obrovské zlaté rezervy, které přesahují množství, jímž disponuje jakákoliv jiná země. Vše je potřeba ještě potvrdit dalšími průzkumy a následně provést kroky k zahájení těžby, avšak podle analytiků Pinnacle Digest by potvrzení těchto zásob mohlo znamenat, že se cena zlata zhroutí klidně o 50 % přes noc, jak uvádí server The Independent.
Ten přitom poukazuje i na zajímavou situaci, že velká média nová zjištění z velké části ignorují. Zlato je nicméně oblíbené i v České republice, přičemž mnoho lidí si do něj spoří nemalé peníze, jelikož v něm spatřují jistotu. Jak se ale ukazuje, jisté není vůbec nic.
Čtěte také: Velký problém pro české domácnosti. Záhy přijdou o veškeré úspory, ale ještě o tom nevědí
Aktuálně cena zlata sice stoupá, ale je třeba počítat s tím, že podobné nálezy mohou jeho cenu významným způsobem srazit. V konečném důsledku jde totiž jen o kov, jehož cenu mu propůjčuje vzácnost. Pokud ho bude jednoduše hodně, může se stát i bezcenným.
Foto: Shutterstock
To je něco doufám že to bude na dobré uceli.
Co rozkradou a nám tady zůstane zničena zem jako to přesně čeká lithium a autor asi nemá úplně vzdělání ono za dob faraonu zlato nemělo takovou cenu jako železo takže nebylo nejdražší surovinou odjakživa
O zlatu ví Klaus+Tošenovský nejvíce.
No třeba vyplatit západ a zavřít hranice
Záleží hlavně na tom, kolik je ho na trhu!
viz nfta a OPEC : bez ohledu na zásoby v zemi či mořském dně stačí snížit těžbu či rozpoutat vojenský konflikt – cena jde nahoru a naopak.
Pokud by skutečně na př. státy BRICS použily zlato jako měrné platidlo, cena se zvýší,,,