Stav věcí kolem České televize je aktuálně poměrně vyhrocený, a to hned na několika různých frontách, které se však po bližším prozkoumání prolínají. V první řadě tu máme nového ředitele po dvanácti letech, který evidentně chce fungování této veřejnoprávní televize změnit, aby nebyla divákům takovým trnem v oku.
Diváci jsou nespokojeni
Za bývalého vedení se totiž instituce do značné míry zakonzervovala, a to jak v personálním obsazení, tak i smýšlení. Bohužel to začalo být jasně viditelné i pro běžné diváky, jelikož moderátoři a redaktoři předkládají pouze jasně vymezené vidění světa a oponentními názory často ostentativně pohrdali.
To však vedlo ke stavu, kdy už každý věděl, co si ten který moderátor myslí a jak bude reagovat. Paradoxně došlo k tomu, že se v tomto ohledu Česká televize chovala hůře než lecjaká soukromá stanice, kde je zpravodajství aktuálně výrazně vyváženější.
To nicméně způsobilo i značný odpor diváků vůči České televizi, který vyústil v debaty o tom, proč by někdo měl za toto médium platit povinné koncesionářské poplatky, když se na něj nejen nedívá, ale navíc s ním hrubě nesouhlasí. I takový člověk ale dnes za ČT musí platit, což je mimořádně zvláštní stav.
Objevily se proto petice za to, aby Česká televize fungovala jako kterékoliv jiné médium v této zemi a musela si na sebe vydělat sama. Podle kritiků by to vedlo paradoxně k její profesionalizaci, kdy by si už nemohla dovolit nejrůznější extempore, které by platící diváci pochopitelně trestali tím, že by předplatné zrušili.
Musí se to změnit
Nabízí se přitom právě takový model, který je dnes standardem. Pokud chcete službu jako Netflix nebo Voyo, musíte si ji objednat a následně platit. Něco podobného se nabízí také pro Českou televizi, přičemž další příjmy by mohla získávat z reklamy, kterou má dnes omezenou. Podobný směr teď razí i opozice, která slibuje, že koncesionářské poplatky zruší.
Tyto návrhy vycházejí mimo jiné i z přesvědčení v tom, že model veřejnoprávní televize, na kterou se všichni musejí skládat, aby mohla existovat, je dnes už přežitkem. Všude jsou nejrůznější zdroje informací, kterých je dnes spíše více než méně, a každý může konzumovat to, co uzná za vhodné.
Čtěte také: Česká pošta se hroutí. Lidem přestaly chodit zásilky. Uvidí je ještě někdy?
Fakticky je současný stav, kdy jsou lidé nuceni, aby si platili televizi, která jim nevyhovuje, naprosto neudržitelný. A bude to postupem času horší a horší. Čím dříve tedy přijde zásah ve prospěch diváků, tím lépe.
Foto: Česká televize
Jó no, jako by lidé platili dálniční poplatek, aniž by využívali dálnice, nebo vůbec měli vůz 🙂
A teď se ukáže ta jejich sledovanost, když to bude dobrovolně placené.
Přesně….
Konečně rozumné řešení. Televizi nemáme právě proto, že se odmítáme dívat na to, co v současnosti nabízí. Je to hnus. A ještě nás nutí za něj platit.
Bez ČT se v pohodě obejdu. Její rádoby “zpravodajství” už hodně dlouho nesleduji.
Když někdo chce ČT tak aťsi jí platí.Tkzv.dobrovolnost !Nutit někoho když ČT nechce,aby jí platil je nesmysl.
Přesně tak, kdo se chce na to koukat, tak at si to zaplati. Pokud nechci sledovat, ať mi nikdo neprikazuje platit něco co nechci.
estli to není utopie tohoto zkostnatělého systému, ale fandím. Ohřeju si polívčičku, programová skladba čt1 je jako nova nebo prima podle razítka ale hůře o10let starší další kanál pro pamětníkly. Buď veřejno právní službu deklarovanou v důvodech poplatků splnuje nova s primou nebo hůř čt1 ji neplní.
Mně všechny programy ČT plně vyhovuji. Na programy Novy, Primy a podobných stanic se nedívám, obsah jejich vysílání mne nezaujal, spíše mne odrazuje.