Řada penzistů se oprávněně pozastavuje nad hojně prezentovaným číslem, kterým je takzvaný průměrný důchod. Ten aktuálně činí více než slušných 20 700 korun, což vypadá jako velmi konkurenceschopné číslo, a to i v rámci Evropy. Stojí za tím především velmi prudký nárůst důchodů v posledních deseti letech. Před touto dobou byla penze zhruba poloviční.
Někdo má podstatně méně
Ozývají se však lidé, kterým na účet chodí úplně jiná částka, a pokud by se měli spolehnout jen na pravidelné valorizace, těžko by deklarované sumy vůbec někdy dosáhli. Pravdou totiž je, že důchody jsou velmi nerovnoměrné a někdo říká, že dokonce nespravedlivé. Existuje velká spousta důchodců, kterým každý měsíc chodí o poznání nižší částka, například jen 12 tisíc korun, ale klidně i méně.
“Když mluví o důchodech a říkají vždy to jedno číslo, musím se pousmát. O něčem takovém se mi totiž může leda jenom zdát. V důchodu jsem už pět let a teď po všech těch valorizacích beru 15 tisíc korun. A to je proti 21 tisícům, o kterých se teď mluví přeci jen rozdíl,” říká paní Miroslava z Brna.
Rozptyl v penzích v České republice je přitom skutečně široký. Jak nedávno odhalila Česká správa sociálního zabezpečení, nejvyšší důchod se tu vyšplhal nad 200 tisíc korun, což je jen těžko uvěřitelné. Naopak ten nejnižší činí 43 Kč. Jde pochopitelně o dva extrémy, ze kterých nelze nic moc vyvozovat, ale dokládá to skutečnost, že jednotliví senioři mohou svou finanční situaci vnímat značně odlišně.
Rozdíly se zvětšují
Spolu s tím je nutné řešit velký problém důchodového systému, a to je navýšení právě těch nejnižších penzí, což je mimořádně komplikované. Pokud máme totiž důchodce, který bere například 30 tisíc korun měsíčně, není prioritou státu mu peníze nějak zvlášť zvedat, protože z jeho pohledu má dost. Rád by ale přilepšil někomu, kdo bere třeba jen 13 tisíc.
Reálně to ale obvykle dopadne tak, že se důchody zvednou procentuálně, a to například o 5 %. To potom způsobí, že bohatší důchodce si polepší o 1500 Kč, zatímco ten chudší o pouhých 650 korun. Rozdíl se tak znovu navýší a takhle to bude pokračovat dál a dál.
Čtěte také: Češi už se bouří. Důchodci mají více peněz než pracující lidé, tohle musí skončit
Mnozí v tom vidí nespravedlnost. Když se nad tím ale zamyslíte, tak reálně jde vlastně o spravedlivý systém, jelikož důchody se odvíjejí od toho, jaké jste měli výdělky a kolik jste přispívali na sociální pojištění. Kritici systému dokonce zdůrazňují, že takzvaná zásluhovost by měla být v penzích oceněna ještě více.
Foto: Shutterstock
Při přiznání důchodů je zohlednění zasluhovovost a Pak při valorizaci by měl růst být stejný pro všechny a ne stále nestejnomerne.
V poslední době se přiznávají vyšší důchody, protože došlo k růstu mezd. Já před 13 roky jsem měl důchod značně nadprůměrný. Dneska už mám sotva průměr. Čím dříve byly přiznány důchody tím menší. Ty volorizace to nějak nestihají vyrovnat. Protože, těm co mají malé důchody, vychází procentuálně výše k jejich předešlým mzdám než těm vyššími příjmy. Někdo bere důchod až 80% platu a výše a někdo jen 30- 40% mzdy. V někdy se valorizace přidává všem stejně. Řada žen za 46 let těžké poctivé prace nemá ani průměr. Mají sotva 16000-17000 Kč i po přidání výchovného na dvě děti. Stát nemravně zneužíval jejich špatné placené prace. Využíval toho, že jejich příjem byl jen doplňkem k příjmu manžela.
Jenom že jsou také matky které když už mohly jít pracovat tak zůstali doma – kafíčko kamarádky a manžel vydělával. A co když manžel už není ona neodpracovala prakticky žádný roky. Dnes důchod minimální . tak na co stěžují
Juránek. Rozdava. Tisíce. Svoje. Rodině. Prezident. Náš. Vimenev. Za. Ukrajincov. A. Teď. Musí okrádá. Důchodocov. A. Za
Měšťané. Lidi. Hanba. Celej. Vlad.e
Není pravda, že důchody se odvíjejí od toho, jaké jsme měli výdělky a kolik jsme odváděli do systému. Když jsem odcházela do důchodu, měla jsem 2.4x vyšší příjmy než můj manžel, který šel do důchodu 10 let přede mnou. A přesto mi byl vyměřen výrazně nižší důchod než jemu. Mám dojem, že nejsem sama, kdo se v tom moc neorientuje, snad i sociální správa v tom nemá jasno. Když jsem ovdověla, bylo pravidlo, že zůstává ten vyšší důchod z těch souběžných a z toho nižšího se vypočítá polovina procentní částky. Zůstal mi můj nižší důchod a z manželova mi vypočetli směšnou část.
To jsou jen kecy proč nepíšete kolik je důchodců v Česku s částkou 13.150,00???