Asi každý zákazník by rád nakupoval v obchodech, kde si může být jistý tím, že pořídí kvalitní potraviny, které nebudou žádným způsobem závadné. Jde o jedno z kritérií, které by se na obchody mělo v základní rovině klást. Pokud chtějí prodávat zboží jako potraviny, musí ručit za to, že budou v pořádku a bezpečné.
Uvidíte to pouhým okem
Stačí však letmý pohled na specializovaný server Potraviny na pranýři, který provozuje Státní zemědělská a potravinářská inspekce, a zjistíte, že takové standardy v České republice jednoduše nemáme. Ba právě naopak, objevuje se tam jeden závadný výrobek za druhým. Někdy jsou zakoupeny ve zvláštních obchodech, které nevzbuzují příliš důvěry, ale většinou jde o výsledky kontrol v běžných obchodních řetězcích, kde nakupují všichni.
Nedávno přišlo závažné hlášení na oblíbený sýr Eidam z Lidlu, který se prodával pod jeho privátní značkou Pilos. “U části z kontrolovaných balení se na povrchu sýru pod neporušeným obalem vyskytovaly kolonie plísní,” uvedla kontrola. Navíc s dovětkem, že takovou potravinu není absolutně bezpečné konzumovat, a to když jeví jakékoliv známky kažení.
V tomto případě byla plíseň viditelná skutečně pouhým okem. Ovšem lze si představit zákazníky, kteří si toho nevšimnou. Jde například o důchodce, kteří to mohou přehlédnout. Mnozí si přitom také mohou myslet, že u sýru je taková plíseň normální. Jenže tak tomu v tomto případě není.
Dávejte si dobrý pozor
Zajímavé přitom je, že SZPI nezjistila žádné skutečnosti, které by ukazovaly na nevhodné skladování, například pokud jde o teplotu. Potravina neměla dokonce ani prošlé datum trvanlivosti, a přesto už začala nechtěným způsobem “pracovat”.
Je tedy možné, že k problému došlo už ve výrobě a že postiženo bude mnohem větší počet balení. Pakliže tedy podobné sýry v Lidlu nebo v jiných obchodech kupujete, měli byste si je vždy dobře prohlédnout. V českých obchodech totiž nikdy nevíte, co se vám pokusí prodat. Občas je to skutečně velká síla.
Foto: Shutterstock
A kdo by měl ručit za kvalitu prodávaného zboží když né obchodník? Stát má mechanizmy na kontrolu a pokud se prodává závadné zboží tak pokuta až do stropu nebo zákaz prodeje k čemu jsou články typu kdo to sní ten si naběhne neuvěřitelné potraviny drahé a kvalitu má hlídat zákazník? ještě že to mám kousek do Polska a toto nemusím řešit