Už to tak vypadá, že žijeme v kocourkově. Jak jinak si totiž vysvětlit zcela absurdní situaci, která se teď vyjevila ve své celé kráse. Češi byli v minulých letech nejrůznějšími způsoby motivováni a přemlouváni k tomu, aby si pořídili úsporný zdroj vytápění svých domů, zejména potom tepelné čerpadlo. Vše ještě zesílilo v loňském roce, kdy se ukázalo, že by tu mohly být i potíže s dodávkami či cenami plynu, který dosud dominantně rodinné domky vytápěl.
Doplatí ze všeho nejvíce
V případě tepelného čerpadla se přitom uvažovalo jednoduše. Dosti vysoké pořizovací náklady se měly časem vrátit na úsporách v rámci samotné spotřeby energií. Jde totiž o velmi efektivní zdroj vytápění, který nespotřebovává tolik. Vše by pochopitelně vyšlo, kdyby ceny elektřiny zůstaly pro všechny stejné či obdobné.
Ovšem to se nestalo. Jak teď odborníci ukázali na řadě příkladů, právě lidé, kteří si nainstalovali tepelné čerpadlo, nejvíce doplatí na zdražení elektřiny od nového roku. To je způsobeno rozhodnutím Energetického regulačního úřadu o tom, že navýší regulovanou složku elektřiny o 70 %.
Tato složka však u různých tarifů tvoří odlišnou část v rámci koncové ceny. Pro většinu domácností se starými způsoby vytápění je to dnes přibližně čtvrtina. Jenže jsou to právě tarify určené pro tepelná čerpadla, kde tato složka tvoří největší část.
Jde o distribuční sazbu D57d, kde u většiny dodavatelů elektrické energie dojde k navýšení regulované složky o více než sto procent. Pokud jde o dominantního dodavatele ČEZ, který je navíc paradoxně většinově vlastněn státem, tam to bude dokonce o 143 %. Lidé si tak za každou megawatthodinu odebrané elektřiny připlatí klidně i 250 Kč.
Úplně to přestalo vycházet
To ovšem není zdaleka všechno. Právě u tarifů s tepelným čerpadlem dochází k nejvyššímu navýšení platby za jistič. Jde o zvýšení o celých 15 %, přičemž v jiných případech jsou to průměrně nějaká dvě procenta.
“Když jsem ty nové sazby viděl, myslel jsem si, že je to nějaký nesmysl. Že mě chce někdo napálit. Tak jsem volal do ČEZu, kde mi vše s ledovým klidem potvrdili,” říká pan Aleš Doležal, který za tepelné čerpadlo a jeho instalaci v loňském roce zaplatil přes 500 tisíc korun, a to i po započtení dotace.
Teď je ale v koncích. “Počítal jsem to a normálně by se mi při dnešních cenách vyplatilo topit starým plynovým kotlem. To ale nemůžu, protože je to v podmínkách dotace zakázáno. Musel bych ji vracet,” uvedl k tomu vysoce nespokojený občan Doležal. Obývá totiž starší domek, u kterého navíc není výhodnost tepelného čerpadla jednoznačná. Ovšem s novými cenami elektřiny je to zcela jasně nevýhodné.
Čtěte také: EU chce skončit s fosilními palivy, včetně plynových kotlů. Už určila termín
Pokud si to tedy shrneme, zjistíme, že lidé tu byli ve velkém napáleni. Mnozí podlehli přesvědčení, že se bez tepelného čerpadla do budoucna neobejdou, a tak investovali nemalé částky. Přinejmenším měli ušetřit za energie, takže by se jim investice za nějakých 10 až 15 let vrátila. Teď ale zjišťují, že použití tohoto zdroje vytápění bude ještě dražší než u běžného plynového kotle. Prodělají tak hned nadvakrát.
Foto: Shutterstock
250 Kč na běžných 5600,- za MWh ? Co řešíte ?
Kde to jsme,asi v Kocourkově
Klasika od českého státu, kdo se stará a nenechá svůj osud jet setrvačností…tak platí…máme to zrovna tak…jen o tři roky dřív, nesystémové řešení to je pro ČR běžné…
Tady napálil všechny co s osudem planety soucítí…ale zařizuje elektro-auta..věřím že za pár let..budou psát další
Divím se, že se vždycky Češi nechají napálit.Je to pořád dokola a vždycky naletí.Už se konečně vzpamatujte a pošlete tuto vládu do kopru.I kdybych měl kotel 40 let a fungoval by,nedal bych ho z ruky i kdyby se tato zaprodaná vláda stavěla na hlavu .
Přesně tak.Za socialismu obce budovali plyn.Pripojku k domu si sám vykopal.Lidi zrušili kotle na pevná paliva.V zimě mrzli kdo měl jenom plyn.Ja jsem si nechal mám ho dodneška.Topim dřevem i uhlím.Chodime doma po lehku oblečení.Pkyn používám v noci nebo jak jedeme pryč na pár dní.Segra má jenom plyn.Prijedeme k nim tak sedí v papucich a ve svetru.Muze přijít nařízení z Bruselu od Fialy můj dům můj hrad .Oni mi nedali ani korunu ani půjčku jsem si nebral tak mi můžou skočit na hrb.
Presne jako pred lety primotopy. A pak ze se historie neopakuje.
Kdo chce kam,pomozme mu tam,za blbost ( nebo lakomost ) se plati. Naprosty souhlas s p. Miloslavem.