Poprvé se tato informace objevila v roce 2022, ovšem mnozí to považovali za naprostý nesmysl. Jak by přeci někdo mohl zakázat topení v krbech, když jsou v domácnostech tak oblíbené a navíc velmi rozšířené? Inu, rok se s rokem sešel a už to tu máme černé na bílém.
Tvrdé limity
Jako první jsou v tomto ohledu pochopitelně v Německu, kde začíná platit nová vyhláška BImSchV, což je zjednodušeně řečeno vyhláška, která má chránit občany před imisemi. Jde přitom o velmi tvrdý postup. Vymezena jsou určitá nařízení a limity, která musí kamna a topeniště splňovat. Jde zejména o limity týkající se prachových částic, na které se mnozí odborníci v poslední době hodně zaměřují coby na jeden z velkých problémů.
Celé je to koncipováno poměrně tvrdě. Zatímco třeba v případě plynových kotlů se chystaný zákaz týká prodeje nových kotlů, zde jde o samotné používání. Kdo má jednoduše krb nebo kotel nesplňující vytyčené limity, musí ho modernizovat, případně přestat používat. Pakliže by pokračoval v používání stávajícího zařízení, hrozila by mu tučná pokuta.
V současnosti pro krbová kamna platí limit 0,075 g prachových částic na m3. Už od začátku příštího roku se však výrazně zpřísní, a to na 0,04 g / m3. Jak přitom zjistíte, že zrovna váš krb limity splňuje, nebo naopak nesplňuje? Sami to odhadnete jen velmi těžko. Je třeba pozvat odborníka či kominíka, který použije speciální zařízení na měření prachových částic. Podle výsledku budete jednoznačně vědět, zda můžete krb používat ve stávající podobě nebo ho bude nutné zmodernizovat.
Nebude to jednoduché
V některých případech přitom nemusíte hned instalovat nový krb, který bude podmínkám vyhovovat. K dispozici jsou také takzvané separátory prachových částic. Ty dokáží značnou část částic zachytit, díky čemuž se do limitu vejdete i se staršími krby. Bohužel ovšem platí, že takový separátor není úplně levnou záležitostí.
Čtěte také: Plynové kotle nakonec zakážou. Nikoho přitom nezajímá, že náhrada je horší a dražší
V České republice je zatím možné krby používat bez omezení, avšak je zřejmě otázkou času, kdy se to změní. Ostatně, i zde se postupuje vůči starým způsobům vytápění. Například do 1. září 2024 musí majitelé starých kotlů provést jejich výměnu za ekologický kotel nebo tepelné čerpadlo. Kdo tak neučiní, může dostat pokutu až 50 tisíc korun. Tu bude možné udělit i opakovaně.
Foto: Shutterstock
To ie vrchol drzosti. Chcete neco zakazat? V poradku tak muzete jiz dnes zacit a prestante cpat nase penize danovych poplatniku Ukrajincum.
EU je jen diktatorsky spolek a ono Rusko chce tvrdé potlačit tento spolek takže se může stát že díky EU vtrhne i do dalších zemí a tvrdé zastaví fašistické rozmach EU který tady jasně poškozuje suverenitu evropských zemí stejný jako to dělal Hitler
Jj, pokud vyměníte kotel na tuhá paliva za kotel na tuhá paliva,tak máte nárok na dotaci od státu! Kde jsou ty časy,kdy stát podporoval zlepšování čistoty ovzduší tím, že zainvestoval plynofikace obcí, a hradil realizace plynových přípojek až k baráku. Z tohohle pohledu ZLATEJ SOCIK!