Nový rok přináší celou řadu změn, které sice byly známy už loni, avšak teprve teď se s nimi mnozí začínají seznamovat. Obvykle to přitom pro vlastní peněženku neznamená nic moc pozitivního, ba právě naopak. Zavádí se celá řada opatření, která budou domácnosti stát peníze navíc, a to na mnoha frontách.
Změny ve zohlednění spotřeby
Poměrně málo se mluvilo například o změnách v rozúčtování tepla v bytových domech, které používají takzvané centrální vytápění. Jde především o všechny ty paneláky a další sídliště, kde si teplo nevyrábí přímo v kotelně, ale kam proudí trubkami už hotové z tepláren. V platnost totiž vstoupila nenápadná “vyhláška o rozúčtování nákladů na vytápění a společnou teplou vodu” (najdete na webu Zákony pro lidi).
Ta nemá za cíl nic jiného než domácnosti přimět k ještě větším úsporám na teplu. Jednoduše platí, že se mnohem méně budou tolerovat takzvaní černí pasažéři, kteří zneužívali toho, že se celková spotřeba tepla za dům stejně rozpočítávala především podle podlahové plochy bytu, a to všem tak nějak stejně.
Už dříve byla sice zavedena určitá část, takzvaná spotřební, která zohledňovala vlastní spotřebu. Nebyla ale zase tak významná, aby skutečně motivovala ty, kdo si topili třeba na 25 stupňů, k úsporám. To se teď mění, jelikož spotřební složka bude tvořit 50 až 70 % celkových nákladů bytové jednotky za teplo. Zbylých 30 až 50 % bude tvořit základní sazba odvislá od podlahové plochy a celkové spotřeby domu.
Má to být více férové
Stále tu nicméně platí určité limity. Spotřební část celkové ceny bude vždy maximálně o 100 % vyšší a 20 % nižší než průměrná spotřeba rozpočtená na metr čtvereční pro celý dům. Tím má být zabráněno nejrůznějším excesům, jako třeba tomu, že si někdo topení vypne zcela a bude ho čerpat pouze ze společných zdí se sousedy, které potom zase bude ochlazovat apod.
Jak vidno z výše uvedeného, u obou složek platí určité rozmezí, které přitom není libovolné, ale odvíjí se od toho, jakou má daná budova energetickou efektivitu. V případě velmi úsporných budov s energetickým štítkem A, B a C bude podíl základní složky nejvyšší. U málo úsporných budov bude naopak nejvyšší podíl složky spotřební. Tudíž v nezateplených domech se starými okny bude nejvíce záviset na tom, jak skutečně topíte.
Čtěte také: Důchodci slaví. Za teplou vodu už nemusí platit ani korunu. Stačí si požádat
Správce budovy bude mít do značné míry svázané ruce, jelikož bude moci rozhodnout pouze o pouhých 10 % v rámci základní složky. Změny už vstoupily v platnost, a to od 1. ledna 2024, tudíž už teď jedete podle nových standardů. Pokud jde o vyúčtování za rok 2023, to bude probíhat ještě podle původní normy.
Foto: Shutterstock
Zdravím, je to přesně naopak. Černí pasažéři jsou ti, kteří vůbec netopí a nechávají se vytápět od sousedů. A těch je většina. Je to více nespravedlivé. Vyhláškou byl splněn jen politický úkol snížit spotřebu plynu.
Možná by stálo za to se zamyslet nad tím, že to není pouze o šetření, ale také o obsazenosti panelového domu. Toto si můžete dovolit, když máte všechny byty obsazené, pak je to o šetření. Pokud máte byt a okolo 3 prázdné, tudíž nevytápěné, tak jste rádi, že si všude pustíte topení na plno a nemusíte u televize sedět ve svetru a teplých ponožkách. Ale to asi některým nedochází. Někdo ty prázdné byty zaplatit musí 😉.
A v čem přesně spočívá ta OBROVSKÁ změna?
Takže když v tom bytě přes zimu nejsem, netopím, tak zaplatím víc? Hernajs, to má logiku. Jako kdybych vypnul elektriku a elektrárny mi účtovali víc za jističe 🤣🤣🤣 hej, my jsme národ…