Úspory jsou v dnešní době důležitější než kdykoliv dříve. Většina lidí chápe, že míříme do velmi nejistých vod, kdy zdánlivá stoprocentní jistota zaměstnání, která tu platila v minulých letech, může být brzy minulostí. Čelíme transformaci celého průmyslu, která nemusí dopadnout špatně a překvapit by nás neměla ani nezaměstnanost v desítkách procent.
Prodejci selhali
V takové chvíli přicházejí na řadu úspory, které lidem pomohou překlenout složitá období. Právě minulých deset let bylo obdobím, kdy je lidé měli akumulovat, aby je poté případně mohli využít. Jenže jak byly tyto roky tučné, tak začali být mnozí až příliš chamtiví a skočili na lep nejrůznějších nabídek, které teď končí opravdu velmi špatně.
Nutno bohužel říct, že je zákazníkům často nutili samotní finanční poradci. Teď se však ukazuje, že to žádní poradci nebyli. Jsou to často prodejci teplé vody, respektive nejrůznějších finančních produktů a pracují nikoliv ve vašem zájmu, nýbrž v zájmu toho, kdo jim poskytne nejvyšší provizi za to, že vás lapí. A takové projekty jsou v jádru pochopitelně pochybné. Protože proč by někdo platil vysoké provize, kdyby měl skutečně dobrý produkt.
Trendem minulých let se staly dluhopisy. Z dnešního pohledu už vidíme, že to byly prašivé dluhopisy. Právě ty mnozí finanční poradci tlačili svým klientům namísto toho, aby jim doporučili konzervativní a bezpečné investice. Často to přitom podávali tak, že dluhopis nenese žádná rizika a naopak nabízí slušný výnos.
Peníze jsou pryč
Bohužel se to sešlo i s obdobím, kdy na standardních spořicích účtech nebylo možné získat takřka žádný úrok, a právě tyto dluhopisy byly často nabízeny jako jejich náhrada. Jenže to je naprostý nesmysl. Každý dluhopis nese určité riziko, a pokud investuje do neznámých společností, které se zabývají třeba ještě něčím tak rizikovým, jako je development, měli byste vědět, že je tu značná možnost toho, že přijdete o všechny prostředky.
Lidé to ale často netušili, a teď se často jen diví tomu, jak to dopadlo. Příkladem může být společnost Premiot Group, do které mnozí investovali veškeré své úspory. Jenže firma jednoduše zkrachovala a teď pravděpodobně nedostanou zpátky vůbec nic.
Čtěte také: Přihlaste se o peníze z důchodového spoření, jinak vám propadnou
Takových příběhů je přitom podle odborníků mnohem více, přičemž některé pochybné firmy se stále drží při životě jen díky tomu, že finanční poradci dále vesele prodávají jejich dluhopisy. Jakmile ale přísun nových peněz skončí, tyto podniky nejspíše padnou a ztratí se v nich opět miliardy korun drobných střadatelů. Je každopádně na místě, aby obor takzvaného finančního poradenství byl podstatně více regulován. Dotyční by si například neměli mít možnost říkat poradci, ale byli by to prostí prodejci, aby bylo jasné, co skutečně dělají.
Foto: Shutterstock
Ale mě je jasné že všichni poradci si chtějí hlavně vydělat.
Vidím to teď u kamaráda, šel k poradci výživy, protože se začal cítit moc obézní, prý mu dává 2500,- měsíčně a frajer mu odsouhlasil pití energidrinku, prý může 3 týdně.
Ale já vím že je to to nejhorší na tloušťku. Prý když nezhubne, tak mu všechny peníze vrátí !
Tak jsem zvědavý jak to dopadne 🙂
Jj, asi jako ti, kteří se se.r.ou člověku do vztahu, a říkají si kauči
Tak to snad bylo jasné od začátku.