V České republice se rozmáhá opravdu nepříjemný nešvar. Opět se podle všeho objevila příležitost, jak zbohatnout na neštěstí jiných a řada ne úplně morálně ukotvených jedinců toho ve velkém stylu využívá. Tentokrát přitom nejde o nevinný prodej předražených hrnců či jiného zboží, ale rovnou o střechu nad hlavou.
Nový zlatý důl
Jde tu o takzvané spoluvlastnické podíly. Zjednodušeně řečeno, spousta nemovitostí v České republice není majetkoprávně zcelena, ale je rozdělena na nejrůznější podíly, které vznikly například v rámci dědického řízení. Někdy může jít o významné podíly typu 1/2 nebo 1/4, ovšem výjimkou nejsou ani byty nebo domy, kde někdo vlastní 1/20 nebo dokonce 1/40.
Právě s těmito podíly se teď rozjel velký byznys. Nejrůznější pseudo podnikatelé a spekulanti se je snaží skupovat a na jejich základě z toho potom takříkajíc vytřískat co nejvíce. Vycházejí z přesvědčení, že pokud vlastníte byť jen titěrný kousek nemovitosti, její většinový majitel, který ji navíc pravděpodobně i obývá, s nimi musí jednat. A když nechce, používají na něj velmi tvrdé, až vyděračské metody.
Jde o velký trend, který navíc někteří využívají k mentoringu v této věci, který prodávají třeba i za milion korun. Tam vám prozradí, jak na podílech v nemovitostech vydělat co nejvíce peněz. Aby se pochlubili, s účastníky potom točí videa, takže se každý může podívat na to, jak to probíhá v reálu. A není to vůbec hezký pohled.
Drsné metody
V jednom z příběhů vystupuje spekulant Jan Klepal. Dozvídáme se, že si v podstatě náhodně nakoupil řadu menších podílů v nemovitostech, které někdo obývá, a teď je “řeší”.
Jeden případ má i v Kolíně, kde na místním sídlišti nově vlastní 1/8 bytu. Rozhodl se jít tedy za většinovým majitelem vyjednávat. “Já jsem nový majitel 1/8 vašeho bytu. Mohli bychom jít za vámi, abychom to probrali?” ptá se spekulant do zvonku zcela překvapeného obyvatele bytu.
“My od vás nic nechceme, ale jenom se chceme domluvit, jestli můžeme získat klíče od vašeho bytu, abychom ho mohli užívat,” vyrukoval Klepal už zcela na rovinu. Pochopitelně se opět setkal s odmítnutím, ovšem tlačí dál. “Tak nějaké věci bych si tam mohl nastěhovat?” pokračuje v nátlaku na seniora.
Nepřiměřený nátlak
“Jak vy byste to dělal, kdyby se vám někdo takhle cpal do bytu,” zmohl se důchodce na zoufalý dotaz. “No tak on je to z 1/8 taky můj byt, že jo,” tlačí Klepal, který potom navrhuje, aby mu dotyčný platil nájem za jeho podíl.
Nakonec se zmatečně dobírají k možnosti odkupu podílu, kdy většinový majitel to chápe zjevně tak, že by za osminu byl ochoten dát 200 tisíc korun. Klepal tomu ovšem rozumí jinak a manipuluje se slovy, aby z toho vyšlo, že za dvě stě tisíc on získá zbytek bytu, který má pravděpodobně hodnotu v milionech korun. Navrhuje už rovnou sepsat smlouvu. Následně se spojení v interkomu přerušuje a záběr končí. Důchodce si zřejmě na poslední chvíli uvědomil, že je pod neuvěřitelným tlakem, pod kterým může udělat jen velmi špatné rozhodnutí.
To je zjevně i cílem spekulanta, který vše zaonačil tak, že by odkoupil 3/4 bytu za částku 200 tisíc korun. Standardní by bylo pochopitelně řešení písemnou formou, po které by se třeba sjednala schůzka. Takto ovšem dochází k tomu, že na vás někdo zazvoní a vyrukuje s tím, že musíte řešit otázku svého bytu, jinak se vám tam také může nastěhovat. Zatímco on má vše dobře připravené, vy musíte improvizovat. V tomto oboru se tomu říká “odpracovat si to v terénu”. Pochopitelně si tito vykukové na podobné případy vybírají důchodce, kteří nedokáží rychle reagovat a tlaku snadno podlehnou.
Foto: Shutterstock
Velice jednoduché sice to bude něco stát ale bez advokáta ani slovo s tím hajzlikem. 😛 Manažer chce dát 200000 Kč za byt který má několika násobně výši cenu.