Finanční poradenství je v České republice velmi rozšířeným způsobem podnikání. V poslední době se ale naplno ukazuje, co to je vlastně zač. Je třeba si říct, že drtivá většina těch, kdo si říkají finanční poradci, reálně žádnými poradci není. Často dokonce ani financím příliš nerozumí. Jsou to obchodníci, kteří se snaží prodávat to, z čeho mají největší zisk.
Peníze v tahu
Bohužel ale také platí, že lidé těmto “poradcům” důvěřují, jelikož se domnívají, že pro ně chtějí jen to nejlepší. Ve výsledku to tedy může dopadnout všelijak. V lepším případě dáte své peníze do nějakého podílového fondu u banky, kde jsou jen trochu vyšší poplatky, ale pokud budete chtít, většinu odtud stále ještě vytáhnete.
V posledních letech se ovšem ze strany finančních poradců rozmohl velký nešvar. Nad rámec své běžné činnosti, kterou dělají ve spolupráci s velkými poradenskými firmami a bankami, totiž mnozí začali nabízet i nejrůznější dluhopisy či atraktivní investice. Spojuje je obvykle to, že o daných firmách nikdo nikdy neslyšel, ovšem jejich prodejci je prezentují v tom nejlepším světle.
Největší podpásovkou bylo, že se v období nízkých úrokových sazeb tyto investice prodávaly jako vhodná náhrada spořicího účtu. Dluhopisy byly popisovány jako bezrizikové, ačkoliv tomu tak ani zdaleka nebylo. Ono když si koupíte dluhopis začínajícího developera, který nemá žádný majetek, ale na investici použije jen to, co takto vybere, je rizikovost obrovská a blíží se někde k 90 %. Takové dluhopisy přitom často nesly třeba jen 7% úrok, který vůbec neodpovídal míře rizika.
Vnutí vám nesmysly
Teď se naplno ukazuje jaký to byl průšvih. Krachuje totiž jedna firma za druhou, do kterých Češi vložili své úspory. A byli to skutečně drobní střadatelé, protože zkušení lidé by do něčeho takového peníze nikdy nedali.
Naposledy se zhroutila například firma Profit & Prosper, která klientům oznámila, že se jejich investice smrskla na jediné procento. V krachu je také velký emitent dluhopisů Premiot Group a zdá se, že lidé tady už své prostředky nikdy neuvidí.
Čtěte také: Důchodci v Česku dostali další ránu. Zrušili jim valorizaci výchovného, nejsou na to peníze
Je třeba znovu apelovat na to, aby si lidé dávali dobrý pozor na to, co jim jejich zdánliví finanční poradci nutí. Ideálně by se o své finance měli starat sami a nenechat si radit něco, čemu doopravdy nerozumí. Pokud chcete zhodnocovat své peníze, dejte si tu práci a sami se seznamte s tím, co je na trhu k dispozici a jaká rizika to případně nese. Jinak se do toho nepouštějte.
Foto: Shutterstock