Profesor Roman Prymula se za koronavirové krize stal miláčkem české veřejnosti, ale také politiků. Lidé doslova hltali jeho slova na tiskových konferencích a v rozhovorech, obzvlášť když byla, na rozdíl od mírně hysterického ministra zdravotnictví, třiatřicetiletého právníka Adama Vojtěcha, pronášena se stoickým klidem a znalostí věci. Premiér Andrej Babiš si spolupráci s Prymulou pochvaloval a Miloš Zeman, snad aby nezůstal příliš pozadu, po pár týdnech běžící epidemie vytáhl pro náměstka rovnou Řád Bílého lva, který mu chce při nejbližší příležitosti udělit.
Hrdina ve střetu zájmů
Ale už v průběhu krize vyplouvaly na povrch rozmíšky, které Roman Prymula měl s ministrem zdravotnictví, případně jeho nejbližším okolím. Zpočátku byla výsledkem zejména nejrůznější protichůdná stanoviska, která veřejnost poněkud mátla. Když první vlna koronavirové epidemie odezněla, propukl přímý souboj o ministerstvo zdravotnictví naplno. Prymula do médií bezostyšně vyhlásil, že na ministerstvu se bojí jeho nově nabyté popularity, a tak že nebude stát v cestě a vyrazí do svého oblíbeného soukromého sektoru. Dodejme, že se mu v něm velmi dařilo, když ze společnosti své dcery měl příjmy ve výši desítek milionů korun. Jen škoda, že se přitom nejspíš dostal do většího či menšího střetu zájmu, jelikož byl zároveň ředitelem nemocnice v Hradci Králové. Také proto zřejmě nezískal prověrku na stupeň tajné, o kterou žádal už před rokem a jež byla Vojtěchovou podmínkou pro to, aby mohl vykonávat funkci náměstka.
Andrej Babiš však svého populárního koně nemínil jen tak pustit. Zároveň mu ale zřejmě bylo hloupé odvolávat teď Adama Vojtěcha, když si v krizi leccos protrpěl. Jeho výkon však příliš přesvědčivý nebyl, a tak na něj možná ještě přijde řada v dalších měsících, kdy se očekává druhá vlna epidemie. Babiš možná kalkuluje s tím, že koncem roku udělá tečku za krizí i ministerskou kariérou Vojtěcha.
Ministr, premiér nebo prezident?
Do té doby je ale nutné Romana Prymulu udržet, a tak byla zřízena nová pozice na Úřadu vlády – zmocněnec pro zdravotnictví. Neobviňoval bych premiéra z toho, že zde vytváří trafiky. Odborníky Prymulova kalibru je v současné nejisté době dobré udržet ve státním dresu. A práce se zdravotnictvím je skutečně tolik, že se nový zmocněnec zřejmě nudit nebude. Navíc tato pozice skutečně může sloužit jako jistá přípravka na ministerský post, respektive “střídačka”.
Něco mi říká, že o Romanu Prymulovi ještě hodně uslyšíme. Na postu ministra se pravděpodobně nezastaví. Už teď se spekuluje o tom, že by mohl být příštím kandidátem na prezidenta, který získá podporu zemanovského tábora, k němuž má blízko. Sám Prymula to veřejně odmítá, což je v současné době jistě strategicky výhodné. V případné vládní krizi si lze Prymulu představit také jako ideálního kandidáta Miloše Zemana, který bude vykonavatelem jeho vůli v další úřednické vládě, které má prezident v takové oblibě.
Ne, životopisy Romana Prymuly opravdu ještě nezavírejme do šuplat. Bude třeba je jen rozšířit o další řádky.
Foto: Vláda ČR