Jako by tohle už nestačilo. Nakažených koronavirem přibývá raketovým tempem a nemocnice začínají nestíhat. Mohlo by ale také jít jen o malou ochutnávku toho, čeho je koronavirus opravdu schopný. Toho, že tento virus zdaleka neřekl poslední slovo, se obává například uznávaný neurobiolog Omar Šerý.
Promořování může vyrobit zabijáka
Podle něj je to přitom právě promořování populace, co vede k rychlým mutacím koronaviru. Tedy čím více se bude v populaci šířit, tím více hrozí, že vznikne nebezpečnější varianta. “Samotný virus se mutacím brání. Je přizpůsoben k tomu, aby mutoval co nejméně. Ten, kdo ho mutuje, je člověk,” uvedl Omar Šerý pro idnes.cz.
“Lidské tělo obsahuje enzymy, které virus editují a snaží se ho záměrně zmutovat, aby se ho zbavilo nejenom tělo jednotlivých lidí, ale aby se viru zbavila celá populace,” vysvětluje Šerý náročné lekce z biologie. “Prostě my jsme tak nastavení, všichni lidé jsou v určitém smyslu jedno tělo.”
To by mohlo působit pozitivní dojmem, problém ale spočívá v tom, že samotné tělo neví, jak ty které enzymy daný virus zmutují. “A já mám obavu z toho, že když se budeme promořovat, tak může docházet k tvorbě různých mutantních variant viru, které nebudou oslabovat. Naopak se tu mohou objevit varianty viru, které budou mnohem smrtnější.”
Koronaviry dokázaly, že umí být velmi nebezpečné
Omar Šerý z tohoto důvodu není zastáncem výroků mnohých odborníků, podle kterých tu nový koronavirus bude desítky let, možná navěky. My se toho viru potřebujeme zbavit, říká. Poměrně jednoduše totiž může dojít k tomu, že se tu s takovým přístupem jednoho dne objeví agresivní zabijácká variace viru. “A tahle varianta pak pokosí 10 procent populace. A to snad nikdo nechceme. Takže promořování rozhodně není naším cílem.” To, že koronaviry jsou něčeho takového schopné, dokázaly už předchůdci toho současného, kterými byli nechvalně proslulé SARS a MERS. V případě prvního dosahovala smrtnost deseti procent, v případě toho druhého dokonce až třiceti. Naštěstí se je podařilo rychle zlikvidovat.
Omar Šerý se nevybíravě otřel také o nejrůznější pseudoodborníky, které ministr zdravotnictví Roman Prymula označil za spoluviníky současné krize, protože občany setrvale přesvědčovali o tom, že koronaviru není třeba se bát. “Jsou to profesoři jiných oborů, kteří epidemiologii, infektologii ani virologii nerozumějí. Představte si, že bych třeba na Twitteru prohlašoval, že by zubní výplně měly být takové nebo jiné a že to zubaři dělají špatně,” uvedl zcela jasně Omar Šerý.
Foto: Freepik