Česká republika se drží na prvním místě mezi evropskými zeměmi co do počtu nakažených koronavirem na sto tisíc obyvatel. Každý den přibývají tisíce nových a možná už zítra překonáme hranici deseti tisíc zjištěných případů. Jedna věc jsou ale čísla oficiální a druhá potom realita, kterou můžeme na základě tohoto vzorku jen odhadovat. Podle odborníků je ale zřejmě mnohem horší, než by si někdo dokázal představit.
Nakažených je výrazně více, než ukazují statistiky
Problém je v tom, že hygiena už efektivně nedokáže trasovat velké množství případů. To při tomto počtu ani není možné. Také neustále roste podíl pozitivních testů na celkovém počtu, který nyní činí přibližně třetinu. To znamená, že každý třetí testovaný vyjde jako pozitivní. Pokud se to vztáhne na celou populaci, mohou být čísla opravdu dramaticky odlišná.
O tom je přesvědčen také neurobiolog Omar Šerý, který se koronavirem zabývá. “V této chvíli je dost pravděpodobné, že můžeme mít 600 až 700 tisíc nakažených lidí. Přitom řada z nich o tom vůbec neví. Je to ale hodně hrubý odhad,” uvedl Šerý svůj odborný odhad.
Koronavirus zastaví jen plošná akce
Podle něj ale nebude trvat zase tak dlouho, než se situace výrazně zhorší i v jiných státech. Vysoké přírůstky v posledních dnech hlásí Nizozemsko nebo Belgie. Stav se zhoršuje také v Polsku nebo ve Švýcarsku. “Možná, že jsme první, potom přijdou ostatní země. Přijdou další a další vlny. Lidé se v každém státě chovají jinak. V některých zemích demonstrují proti rouškám, vykládají, že žádný virus neexistuje, že televizní záběry umírajících lidí jsou všechny nahrané, že se nás snaží očipovat. Na to mě znovu nenapadá jiné slovo: že jsou to hovadiny,” říká Omar Šerý.
Podle něj je zapotřebí, aby se Evropská unie začala chovat jako jeden celek. Jinak tu totiž infekci budeme mít navždy, což Šerý nepovažuje za dobrou věc, vzhledem k tomu, že koronavirus může zmutovat do nebezpečnějších forem. Evropská unie by se proto měla sjednotit v tom, jak se máme chovat nebo jaká budou pravidla při cestování. Jen tak bude možné dostat virus dlouhodobě pod kontrolu a třeba ho časem i nechat zmizet.
Foto: Freepik