Pakliže se letos chystáte do Chorvatska, kromě nadité peněženky byste si měli přivést také pověstné slušné vychování. Bez něj totiž můžete velmi rychle narazit. Dříve přitom platilo, že země na Jadranu příliš neřešila, co se kde děje a vyznačovala se tolerancí vůči turistickým eskapádám. Jak ovšem příliv turistů roste, tlačí místní na stát, aby kontroloval a vyžadoval pořádek.
Bude se to vymáhat
Letos se má začít naplno vymáhat takzvaná vyhláška proti nahotě. Ta poněkud klame svým názvem, protože naznačuje, že postihuje obnažené lidi, což je naprosto normální kdekoliv na světě. V tomto případě jde ale zákon přeci jen dále. Místním velmi vadili turisté, kteří se z pláže klidně odeberou do centra města a nechají si na sobě plavky. Neobtěžují se přitom obléci nějaké kalhoty nebo svršek.
To je přitom specialita především Čechů, kteří si ráno na apartmánu natáhnou plavky a pak si je sundají až večer před spaním. Tráví v nich celý den, ať už jsou na pláži nebo se zrovna procházejí po promenádě nebo v městečku. “Jsem přeci na dovolené, tak se nebudu neustále převlékat. Vozím jim tam peníze, tak co si to dovolují nás takhle omezovat. Jestli je to pravda, tak letos už tam nepojedeme,” říká pan Marcel z Ostravy.
Jak informoval server Dnevnik, různé obce se potom rozhodly si vyhlášky proti narušování veřejného pořádku ještě zpřísnit. Měli byste se tak seznámit s tím, co platí v místě, kam jedete na dovolenou. Poměrně rychle totiž můžete schytat tučnou pokutu.
Mnoho věcí se pokutuje
Na mnoha místech jsou vypsány pokuty až 300 euro, tedy nějakých 7500 Kč, za naprosté drobnosti. Typicky jde například o konzumaci alkoholu ve městě s výjimkou restaurací. Dále potom močení na veřejnosti nebo koupání ve fontánách. Jakmile vás místní při takových činnostech zpozorují, obvykle okamžitě volají strážníky.
Pozor si dejte také na to, abyste se venku nepozvraceli. Tento častý nešvar podroušených turistů se nově na mnoha místech trestá pokutou ve výši až 150 euro, tedy přibližně 4000 korun.
Čtěte také: Chorvatsko zakázalo Čechům dělat zcela běžnou věc zdarma. Už se za ní musí platit nemalé peníze
Pravdou je, že Chorvatsko nemá v posledních letech s turisty ty nejlepší zkušenosti. Jak už jich je hodně, často se situace vymkne z rukou, a tak se země snaží tomu předcházet. Například v loňském roce byly zaznamenány nejrůznější incidenty ve Splitu i v dalších městech. Místní už z toho byli skutečně zoufalí. Letos se tedy počítá s posílením hlídek i zapojením veřejnosti, která má nejrůznější přestupky okamžitě hlásit.
Foto: Shutterstock