Lidé si to ani příliš neuvědomují, ale do svých domácností si nosí stále více chytrých zařízení. Zdaleka nemluvíme jen o telefonech nebo počítačích, které už jsou standardem a u nichž každý s určitou možností hrozby počítá. Jenže chytré jsou dnes už i lednice, světla, pračky, ale třeba také televize. Tam už se ale na nějaké zabezpečení většinou kašle. Přitom i ony jsou neustále připojeny k internetu a mohou vašemu domovu způsobit nemalé problémy.
Televize jako hrozba
Taková televize, která je neustále zapnutá a navíc se nachází uprostřed obývacího pokoje, může být skutečně nepěkným trojským koněm. Uživatelé totiž nedbají na její udržování v aktuálním stavu, takže nestahují potřebné opravy a většinou ignorují, když se zařízení chová zvláštně.
Možná si říkáte, že to jsou teoretické hrozby, které se vás netýkají. Poslední případ ovšem ukazuje, jak moc závažná celá situace vlastně je. Velký průšvih totiž má výrobce televizorů LG, u kterého se ukázalo, že jeho zařízení mohou být potenciálně ohrožena.
Společnost Bitdefender vydala varování před tím, že je v operačním systému těchto televizorů bezpečnostní díra. Konkrétně jde o systém WebOS ve verzi 4 až 7. Právě operační systém dělá ze zařízení chytré. Odhadem jde o nějakých 92 tisíc televizí a spolu s nimi i domácností, které jsou vystaveny hrozbě.
Zdá se, že přes tento bezpečnostní problém je možné nad televizí získat úplnou kontrolu a například sledovat, co se v dané domácnosti děje. Jistě si dokážete představit, jak se něco takového dá využít. Možností je celá řada a žádná z nich není pozitivní.
Oprava přišla pozdě
Pakliže si chcete ověřit, zda se to náhodou netýká i vás, potom jde o tyto televizory a verze operačního systému:
- WebOS 4.9.7 až 5.30.40 – LG43UM7000PLA
- WebOS 04.50.51 až 5.5.0 – OLED55CXPUA
- WebOS 0.36.50 až 6.3.3-442 – OLED48C1PUB
- WebOS 03.33.85 až 7.3.1-43 – OLED55A23LA
Celá záležitost se nemusela rozrůst do takových rozměrů, kdyby společnost LG zareagovala včas. O problému totiž ví už od loňského listopadu, avšak teprve před pár týdny se odhodlala k akci a vydala potřebnou záplatu.
Čtěte také: Ředitel České televize pohrozil divákům. Přijdete o své oblíbené pořady
To je sice hezké, jenže je tu další potíž. Majitelé televizorů o hrozbě prakticky vůbec neví a aktualizaci si sami od sebe nestahují. To je další příznačná věc. Lidé si obvykle své televize neaktualizují jako třeba mobilní telefony, jelikož se obávají, že přijdou o různá nastavení. Pokud TV funguje, nemají obvykle důvod cokoliv měnit.
Foto: Shutterstock