Obvykle máme tendenci sledovat pouze cenové grafy té které suroviny, aniž bychom si uvědomovali reálné konsekvence poklesu, nebo naopak nárůstu ceny. Pakliže cena nějaké potravinářské komodity, která se používá prakticky po celém světě, strmě roste, potom to obvykle znamená jediné. Její produkce a zásoby se tenčí a přestávají za původní cenu odpovídat poptávce. Potom se jednoduše zdražuje do toho momentu, než poptávka opět klesne. To však znamená, že řada zákazníků zůstane neuspokojena a daný produkt nedostane.
Nepříjemná situace
V poslední době tu máme hned několik základních surovin, ze kterých se vyrábějí potraviny a jejichž cena prudce roste. Zcela z jakýchkoliv měřítek se vymyká situace kolem kakaa, které zdražilo mnohonásobně a výrobcům už nezbývá nic jiného, než významným způsobem zdražovat ceny čokolády a dalších výrobků. Schválně se podívejte v obchodech, jak moc vaše oblíbené sladkosti zdražily. Například čokoládu Milka bylo možné ještě vcelku nedávno pořídit za 30 korun a v akci potom za polovinu. Dnes už stojí přes 50 Kč. A není zdaleka jediná, ba právě naopak.
V tomto ohledu by se však dalo říct, že to je vlastně ku prospěchu věci. Všichni přeci chceme konzumovat méně čokolády, jelikož když se to s ní přehání, není to výhodné pro naše zdraví. Větší problém je ale s plodinou, ze které se dělá zcela nenahraditelný produkt.
Řeč je o kávě. Její produkce je kvůli klimatickým změnám stále náročnější a na řadě míst, odkud pocházela původně velká část úrody, už se jí v posledních letech nedaří. Pokud jde o kávu, slýcháme obvykle samé špatné zprávy o úrodě. To potom vede k nedostatku na světových trzích a zdražování kávy v obchodech. Zatímco kakaa se u cukrovinek nepoužívá zdaleka tolik, v případě kávy to těžko ošidíte. Když si koupíte zrnka v obchodě, je to vlastně sto procent původní suroviny.
Pořádně to vyletí
Cena na trzích se tedy do konečného produktu promítá velmi výrazně. A je docela možné, že časy levné kávy brzy nadobro skončí. Je třeba si uvědomit, k čemu cenově dostupná káva vedla. Za poslední dekády se významně rozšířila a dnes si v České republice lidé vychutnávají hned několik šálků kvalitní kávy denně. Jednoduše proto, že na to mají peníze. Pokud ale cena za takový šálek několikanásobně stoupne, budete si muset rozmyslet, kolik jí vlastně vypijete.
Není proto divu, že mnozí už si raději dělají zásoby kávy dopředu. “Slyšel jsem, že zase neměli úrodu a že se bude muset zdražovat. Kafe miluju a nechci se ho vzdát, ale už teď platím tisícovku za kilogram. O moc víc už si dovolit nemohu, a tak jsem si nakoupil deset kilo do zásoby. Rok by to mělo vydržet v pohodě,” říká pan Miloš z Prahy, který si dává až osm šálků kávy denně.
Čtěte také: Ceny potravin v Česku brzy znovu vystřelí vzhůru. Ekonom prozradil datum. To snad není možné
Problém s kávou se ukazuje být na několika frontách. V první řadě je to špatná úroda, dále potom konkurenční plodiny, které zemědělcům přinášejí lepší výnosy, a dále potom také celosvětově rostoucí poptávky. Vždyť se stačí jen podívat na to, jaké celosvětové řetězce kolem kávy vyrostly. Jde třeba o Starbucks nebo Costa Coffee. Lidé tam jsou ochotni platit třeba i stokorunu za kávu. Je však otázkou, kde leží cenová hranice, nad kterou už nepůjdou.
Foto: Shutterstock, zdroje: Daily Mail, Forbes