Mnozí už balí na svou letní dovolenou, která v případě mnoha lidí povede opět do Chorvatska. Tato perla Jadranu zkrátka Čechům nedá spát, a to navzdory tomu, že se z ní postupem času stala velmi luxusní destinace, která ztratila svou někdejší přednost v podobě nízkých cen. Dnes už je mnohem levnější vyrazit letecky třeba do Turecka nebo Řecka.
Je opravdu gigantický
Přesto však Chorvatsko zůstává na čele žebříčku obliby, pokud jde o turistické destinace. Každoročně se ale s touto zemí řeší celá řada problémů. Tentokrát se tam potýkají s přemnožením vysoce invazivního brouka známého jako mohutnatka, jak upozornil server Klik.hr. Pokud byste si přáli odborný název, jde o Lethocerus patruelis.
Jde na první pohled o více než nepříjemného brouka, který v lidech vzbuzuje nemalé obavy, které jsou částečně oprávněné. Dorůstá do velikosti až 12 centimetrů a je tak mnohem větší než cokoliv jiného, co můžete v Chorvatsku v rámci hmyzí říše potkat. Poznáte ho tedy na první pohled. Raději se mu v takovém případě vyhněte.
Tento brouk se totiž ani v nejmenším nebojí lidí, ba právě naopak. Má zálibu v tom, že se vám zakousne do prstů na nohou. Mrzutí jsou z přemnožení tohoto hmyzu i samotní Chorvati, natožpak Češi, kteří se do země chystají. “No to mi ani neříkejte, už tak tam na mě bylo hmyzu až příliš, a teď ještě tohle. Ještě zvážíme, zda tam letos pojedeme,” říká paní Adéla z Brna.
Jak se tam dostal?
Brouk se přitom v Evropě dříve vůbec nevyskytoval a připutoval sem až z daleké jihozápadní Asie. Nejprve doputoval na Blízký východ a do severní Afriky a následně se přemístil na jih Evropy. Zaznamenali ho nejen v Chorvatsku, ale také v Turecku, Řecku či Bulharsku.
Je docela možné, že brouka někdo přivezl z dalekých končin v zavazadle. Mohlo mu však pomoci i rychle se měnící klima, případně silný vítr a vodní proudy. Podle odborníků je docela možné, že se jednoho dne dostane i do České republiky.
Čtěte také: Skromná dovolená v Chorvatsku stojí 200 tisíc korun. Třikrát dražší než Turecko, letos už to přehnali
Mohutnatky jsou vybaveny velkými kusadly, které nejsou nepodobné kleštím. Své oběti znehybní jedovatými slinami a následně z nich vysají tekutiny. To se pokusí udělat i tehdy, pokud se vám zakousnou do prstu. To je opravdu bolestivé a můžete to pociťovat několik dní.
Foto: Shutterstock
Tisíc a jednu noc vypravela Šeherezada pohádky. Zítra to možná budou prdici žížaly které budou suzovat Chorvatsko.
Již 14 dní si valím šunky kousek od Splitu, je tady krásně, čisté moře i pláže, žádná odporná zvířátka tady nejsou, ani ježci, žraloci ani další havěť, včera v Trogiru jsem tankoval litr nafty za 1,37 Euro, na pláži výborné presso s mlékem za 1,8 E, velký pivo na pláži za 4,7 E, takže vyražte do Chorvatska, budete příjemně překvapeni 💪
Jirka má pravdu od Splitu po Trogir žádný bobek ani pěna na moři. Tyrkysové moře sem tam vlnka. V přístavu žádná skvrna od mastnoty. Biograd nádhera. Včera jsem se vrátil. Tomáš
Jirka má pravdu od Splitu po Trogir žádný bobek ani pěna na moři. Tyrkysové moře sem tam vlnka. V přístavu žádná skvrna od mastnoty. Biograd nádhera. Včera jsem se vrátil. Tomáš