Bohužel se ukazuje, že nepříjemných bankovních poplatků jsme se zbavili jen na několik málo let. Šlo o důsledek konkurenčních tlaků, které vytvořily menší banky, které do České republiky před časem vstoupily. Dnes už je ale situace jiná. Menší bankovní domy v důsledku stále krušnější regulace své klienty prodaly větším bankám a odešly.
Pořádně do toho šlapou
To vedlo k tomu, že se konkurence snížila a poplatky opět začínají být tématem. Některé dokonce ani nikdy pořádně nezmizely, jen se o nich tolik nemluvilo. Může se vám klidně stát, že tím, jak využíváte pokročilejší bankovní služby, narazíte na takové poplatky, jejichž výše je doslova nehorázná.
Je to přitom stále častěji, jelikož lidé dnes chtějí investovat v cizích měnách a tam může být z hlediska tuzemských bank velký problém. Pěkně to namíchlo i bývalého bankéře České republiky, který poukázal na praktiky svého někdejšího zaměstnavatele.
“Říkáte, že jste první banka, která se stará o finanční zdraví klientů. Mám se po zaplacení poplatku 1000 Kč za převod pár tisíc USD na svůj účet cítit zdravější? Půjdete příkladem ostatním a změníte to, nebo zůstane jen u sloganů,” adresoval Vojta Žižka dotaz přímo České spořitelně. Ta aktuálně promuje masivní reklamní kampaň o finančním zdraví klientů. Jsou to ale podle všeho jen slogany, když jim potom účtuje takovéto poplatky.
Zajímavé je i srovnání s jinými, právě menšími bankami, které v České republice zůstaly. “U Fio Banky to stálo 9 USD odeslat a u České spořitelny 42 USD přijmout,” napsal Vojta Žižka. To je skutečně velký nepoměr. A rozhodně není složitější danou transakci odeslat než přijmout. Oba poplatky bývají v sazebnících bank stejné.
Poplatků je celá řada
Je třeba říct, že banky určité náklady s odesíláním a přijímáním zahraničních plateb skutečně mají, jelikož do celého procesu vstupují takzvané korespondenční banky. Ovšem velké rozdíly na trhu ukazují, že tyto náklady nejsou tak vysoké, jak je zejména velké banky prezentují. Kromě České spořitelny totiž takto horentní poplatky účtují také Komerční banka, ČSOB, Moneta nebo Unicredit.
Naopak výrazně lze ušetřit u zmíněné Fio Banky, ale také u Air Banky a Banky Creditas. Tam je poplatek za zahraniční platbu mimo systém SEPA často jen desetinový. A určitě to není tak, že by na tom tyto banky tratily. Jen se nesnaží nesmyslně prodražovat poměrně běžnou službu, kterou lze získat mnohem levněji.
Čtěte také: Velká česká banka jde tvrdě po důchodcích. Nutí je k nepěkným věcem, tohle nemá obdoby
Bohužel, podobně schovaných poplatků, o kterých se dozvíte často až po provedení transakce, nebo ani tehdy ne, je v sazebnících bank celá řada. Velkým tématem jsou v sezóně také směnné kurzy. Dnes sice často neplatíte nic za platby kartou nebo výběry z bankomatu, ale reálně tratíte na každé transakci, jelikož banka si dá na kurz svou přirážku, která dosahuje klidně i 4 %. Pokud tedy na dovolené zaplatíte převody nebo kartou 100 000 Kč, počítejte s tím, že jste nějaké 4000 korun odevzdali bance.
Foto: Shutterstock