Mnozí se ještě vzpamatovávají z toho, jakým způsobem v letošním roce vyletěla daň z nemovitých věcí. Lidé byli za své nemovitosti zvyklí platit doslova pakatel, a tak jim to pochopitelně vyhovovalo. Málokdo částku kolem jedné tisícikoruny za byt či rodinný dům řešil. Co se ovšem odehrálo v roce 2024, to už je úplně jiná písnička.
30 tisíc korun za rok
Ministerstvo financí sice daň z nemovitosti navýšilo o “pouhých” 80 %, ovšem když začaly chodit složenky a platební výměry, majitelé nevěřili vlastním očím. Na řadě míst totiž museli platit například pětinásobek dosavadní částky, což bylo dáno, že obce si mnohde navýšily své koeficienty, aby také získaly nějaké ty peníze do svých rozpočtů. Využily tak nepřehledné situace se zvyšováním daně a trochu se na tom svezly.
Kdo by se však domníval, že tím je celá věc vyřešena, ten by byl na omylu. Stát s notoricky děravou kasou zde totiž zjistil, že tu má hotový zlatý důl. Zatímco v případě navyšování jiných daní platí, že to nesmíte přehnat, jelikož potom budou lidé různě optimalizovat, případně se pokoušet daně v tuzemsku neplatit, pokud jde o nemovitosti, tam jsou zkrátka v pasti. Dům nebo byt zkrátka neskryjete, a tak je výběr této daně prakticky stoprocentní.
Navíc je tu ještě jeden zásadní argument, který teď budeme slýchat hodně často. I když si vezmeme nově navýšenou daň, zjistíme, že v porovnání s jinými zeměmi, zejména potom na západě Evropy, je to stále velmi malá částka. “Třeba ve Francii je daň asi desetkrát vyšší než u nás a tam bych se někam sunul,” řekl k tématu například odborník na nemovitosti Libor Ostatek pro Seznam Zprávy.
Bude to muset přijít
Ten dal příklad vlastní nemovitosti, u které ho daň letos vyšla na 3200 Kč. Sám by klidně raději zaplatil 30 tisíc korun, jako je tomu jinde. Kromě toho, že by stát vybral podstatně více peněz, by to podle experta prospělo i samotnému trhu s bydlením. Nakonec se ukáže, že tato cesta je nutností, jinak se také může nabídka bydlení rozpadnout.
Mnoho lidí totiž dnes skupuje byty takzvaně na investice. Často přitom zjistí, že se jim nevyplatí v nich ubytovávat nájemníky. S těmi je totiž práce, nenesou moc vysoký výnos a třeba v Praze hrozí, že snadno nadělají více škody než užitku tím, že byt například poničí. Je to zkrátka zbytečné riziko, a tak se tyto byty nechávají prázdné.
Čtěte také: Kdo má v Česku dům nebo byt, musí splnit nové nařízení. Pokud to neuděláte, schytáte pokutu 400 tisíc korun
Tím se ovšem stahuje nabídka z trhu. A přestože se staví nové a nové byty, pořád jich není dost. Pakliže by se ale daň navýšila, majitelé by to už museli řešit, jelikož pouhá držba a spekulace na růst ceny by se přestaly vyplácet.
Foto: Shutterstock
Jděte do zádele s Francií, tam je minimální mzda 15€. Ano, daně tam jsou asi 50%, ale bavíme se POŘÁD o MINIMÁLNÍ MZDĚ !!!!! Až budeme vydělávat min 100.000 měsíčně, pak se můžeme porovnávat se západem, NEGRAMOTI !!!!!!!
Pořád omýlají kolik kde platí na západě, příklad dají Francii, rádi taky zmiňují Německo ale my tady nebereme ani poloviční platy, nemůžeme přeci brát míň jak polovinu jejich platů ale platit stejně vysoké poplatky, co je to za nesmysly
Pán píše komentář z Bohnic?
To jsou ale nápady. Těch 30 tisic jsou dva důchody žen, které poctivě pracovaly 43 let. Jelikož byl někdo odpovědný a za celoživotní úspory zakoupil byt bude nyní trestán? Nevyřeší to potíže s prázdnými byty. Jenom to zvýší naklady na bydlení. Normální člověk nemá prázdný byt jako investici. Provozní náklady na prázdný byt jdou do desitek tisíc ročně. Takové nápady můžou vypadnout jen z těch magoru této pětikolky. Už aby byly volby a byl konečně pokoj od této vlády.
To jsou ale nápady. Těch 30 tisic jsou dva důchody žen, které poctivě pracovaly 43 let. Jelikož byl někdo odpovědný a za celoživotní úspory zakoupil byt bude nyní trestán? Nevyřeší to potíže s prázdnými byty. Jenom to zvýší naklady na bydlení. Normální člověk nemá prázdný byt jako investici. Provozní náklady na prázdný byt jdou do desitek tisíc ročně. Takové nápady můžou vypadnout jen z těch této pětikolky. Už aby byly volby a byl konečně pokoj od této vlády.
To jsou ale nápady. Těch 30 tisic jsou dva důchody žen, které poctivě pracovaly 43 let. Jelikož byl někdo odpovědný a za celoživotní úspory zakoupil byt bude nyní trestán? Nevyřeší to potíže s prázdnými byty. Jenom to zvýší náklady na bydlení. Normální člověk nemá prázdný byt jako investici. Provozní náklady na prázdný byt jdou do desitek tisíc ročně.
To myslí vážně?
Vláda už neví, kde by lidi oškubala. Budou trestat občany za jejích odpovědnost?