Pravdou je, že v Evropě aktuálně probíhá experiment, jaký nemá obdoby. Bohužel se ale na něj stoprocentně spoléhá a neexistuje žádný plán, pokud by se náhodou nepovedl. Stále více se totiž sází na obnovitelné zdroje energie, ať už ze světla, větru nebo vody. Ovšem zatímco třetí zmíněný zdroj se podařilo jakž takž ovládnout pomocí složitých přečerpávacích elektráren, pokud jde o první dva, ty si dělají co se jim zachce.
Může to přijít kdykoliv
Elektrická síť v Evropě je však propojená, a to možná více, než si vůbec dokážete představit. Rozdíly mezi jednotlivými zeměmi se nicméně začínají zvětšovat. Zatímco Německo sází vše na větrníky a soláry, u nás jede naopak jádro. Už nějakou dobu se přitom mluví o tom, že toto hazardování s elektrickou soustavou může skončit hodně špatně.
Může totiž dojít k masivnímu výpadku elektřiny, takzvanému blackoutu, který by nepostihl třeba jen určité město, ale celé regiony, popřípadě i země. A takový výpadek by mohl trvat opravdu dlouho, třeba i několik dní. Podle prognóz takového stavu by ovšem začalo velmi rychle docházet k rozkladu základních pravidel společnosti.
Jak by to tak mohlo asi vypadat, nám před pár dny ukázaly země na Balkánském poloostrově. Tam došlo přesně k tomu, čeho se mnozí obávají. Sešlo se několik faktorů a došlo k blackoutu. V Srbsku totiž začalo hořet dálkové vedení a zároveň došlo k přetížení sítě v důsledku toho, že si lidé masivně zapínali klimatizace ve velkém horku.
Všechno je propojené
Záhy došlo k výpadku proudu, který zasáhl hned pět států, a to Chorvatsko, Srbsko, Albánii, Černou Horu a Bosnu a Hercegovinu. Je na tom skvěle vidět, jak jsou jednotlivé regiony propojeny. Výpadek elektřiny přitom trval jen tři až čtyři hodiny. Hravě se ale mohlo stát, že by byl podstatně delší.
Už takto ale začalo docházet k obrovský problémům. Doslova se zhroutil provoz ve větších městech, kde nefungovala světelná signalizace. V obchodních centrech zavládla panika poté, co zhasla světla a všude zavládla tma.
Čtěte také: Češi míří do velké pasti kvůli nízkým cenám energií. Varování před plynovými kotly
Není vůbec hezký pohled na to, jak je současná společnost křehká, jakkoliv se tváří robustně. Stačí lehké omezení některé z klíčových věcí, na kterých stojí, a už je zle. Lidé se nedokáží chovat racionálně, zejména potom ve větších skupinách, kde propuknou stádní a pudové efekty. Je tedy na pováženou, že si s energetickou bezpečností takovýmto způsobem zahráváme.
Foto: Shutterstock
Vždy jsme měli spolehlivou a masivní energetickou soustavu. Naše výroba elektrické energie zajišťovala energeticky náročný provoz hutí, dolů a průmyslu. Měli jsme být na co hrdí. Teprve aktivistické nápady Bruselských zelených mozků bez technických vědomostí způsobily tyto potíže. Nebezpečí je akutní a podceňování se nám šeredně vymstí.
Lidé se nechovají racionálně a chování demoliční vládní čety s akcionáři v čele s velící burzou nám dokazují správný směry zvládnuté demokracie s cenami za energie. Tehdejší průmysl který tu byl byl dobrou zkouškou v excelentním zvládnutí v období špiček bez vlivu západu. Po revoluci se započalo diktovat, všichni se musíme klanět v předklonu a poslechnout jak sami potřebují.
Bez nich
to asi nezvládneme ..