Když si člověk zaplatí dovolenou s cestovní kanceláří, potom obvykle mimo jiné očekává, že vše proběhne bez jakýchkoliv problémů. Jinak by také mohl zvolit individuální cestování, jakkoliv je sporné, že jde o levnější alternativu, pokud se bavíme zejména o typických prázdninových destinacích. Tam zkrátka obvykle lépe pochodíte s cestovkou.
Nečekaná situace
Nabídka na tuzemském trhu je skutečně široká, a pokud někde opravdu funguje konkurence, potom je to tady. Výsledkem jsou potom velmi příznivé ceny zájezdů, které jsou i v nominálních cenách nižší, než na co jsme byli zvyklí ještě před deseti lety.
Široká nabídka však zahrnuje také zájezdy od zahraničních cestovních kanceláří, jako jsou ty německé nebo polské. Ty jsou často ještě levnější a nabízejí rovněž kvalitní služby. Ovšem objednáním zájezdů u nich si můžete nepěkně zavařit. Problém je ale v tom, že pokud si zájezd objednáváte přes nejrůznější cestovní agentury nebo agregátory, potom často ani nevíte, kdo ho pořádá. Odlet může být z Prahy klidně i s německou cestovkou.
Přesně to se stalo také paní Petře, která s rodinou zamířila na týden do Turecka. Vše probíhalo dobře, až do momentu, kdy se chtěla ubytovat v hotelu, který si vybrala. “Řekli mi, že mě neubytují, protože jsem z České republiky a oni spolupracují exkluzivně s jednou českou cestovkou,” uvedla ohromená turistka.
Pokažená dovolená
“Jenže my jsme na místo dorazili někdy v jednu ráno a žádný delegát už nebyl k sehnání, takže jsme nocovali na lavičkách před hotelem,” popisuje Petra otřesný zážitek. “Dalšího dne začala vše od rána vytelefonovávat, přičemž se obrátila i na tuzemskou agenturu, kde zájezd kupovala, ale ta řešení odmítla. Ovšem když máte zájezd od cizí cestovky, domluvíte se s nimi maximálně anglicky.“
Po několika hodinách řešení problému nakonec německá cestovní kancelář sehnala jiný hotel, kam českou rodinu odvezli. Výsledkem byl ale pokažený začátek dovolené a navíc ztráta téměř jednoho kompletního dne.
Čtěte také: Češi jsou tu nechvalně proslulí. Manažer hotelu v Turecku promluvil. Velmi otevřeně
Bohužel se něco podobného může stát, a to zejména v zemích, kde se příliš neřídí pravidly Evropské unie. Mezi takové patří třeba právě Turecko nebo Egypt. Některé cestovní kanceláře zde uzavírají s hotely exkluzivní smlouvy a nepřejí si, aby tyto hotely byly nabízeny tuzemským turistům jiným způsobem. Ovšem to německá cestovka neví, a tak vám takový zájezd klidně prodá.
Foto: Shutterstock
Nám se to stalo na Krétě. Německá delegátka se s námi ani nebavila. Prý “umíte anglicky, tak si to vykomunikujte sami!A šla prodávat výlety po ostrově.
První dva dny dovolené zničené. S němci už nikdy.
Pro Němce jste občan druhé kategorie, ve výsledku proděláte..
Toto je zcela bezne,mám špatné zkušenosti i v Tunisku.
Já jezdím jedině s německými CK, nakupují přímo u německé CK a zatím jsem neměl jediný problém. Přijde mi, ale otřesné řešit zákazníky podle státní příslušnosti. Ano asi jsme šetření a nerzhazujeme dolary za zpropitné, to ale není důvod říkat, že jsme špatní zákazníci. Jsou mnohem horší národy, které ničí zařízení a chovají se jako bourani.
To je zase ta typická vychcanost českých obchodníků, nabízejí horší služby, tak se Čech naučí kupovat zájezd u německých kanceláří, a český cestovky to vyřeší tak, že si domluví exkluzivní smlouvu s hotelem a doplatí na to zase jenom obyčejnej člověk. To až bych se vrátil, tak bych v tý český cestovce rozmlátil okna i dveře.