Zdá se, že nejrůznější nekalé organizované skupiny si v poslední době vyhlédly Českou republiku jako velmi snadný terč. Zaměřují se na jednotlivé klienty bank, od kterých se pokoušejí vylákat přihlašovací údaje k jejich účtům, a to za nejrůznějšími záminkami. Ty jsou často velmi propracované a je velmi obtížné je prohlédnout.
Pořád to zkouší
Jak se ale ukazuje, podvodníci jsou schopni zajít ještě podstatně dále a aktuálně se zaměřili například na největší českou banku, kterou je pochopitelně Česká spořitelna. Ta už své klienty varovala předtím, že se mohou stát terčem sofistikovaného pokusu o to, aby se někdo zmocnil jejich mobilního telefonu pod záminkou instalace bankovní aplikace.
“Vedle opakujících se vln phishingových útoků jsme v posledních týdnech zaznamenali po více než čtyřech letech návrat malwarového typu podvodu,” uvedl mluvčí banky Filip Hrubý. Vše se řeší ve spolupráci s Českou bankovní asociací, přičemž je pravděpodobné, že podobný problém budou mít i další české banky.
Jde o to, že se v internetovém obchodě Google Play, odkud si majitelé zařízení s operačním systémem Android stahují nejrůznější aplikace, objevily imitace oficiálních aplikací České spořitelny. Ta sice promptně zareagovala a nechala tyto podvody z obchodu odstranit, ale není vyloučeno, že se tam objeví znovu.
Nenechte se napálit
Po stažení takové aplikace můžete být vyzvání k udělení celé řady nejrůznějších souhlasů s využíváním vašeho telefonu. Aplikace ho tedy může klidně celý ovládnout. Následně se do takové aplikace přihlásíte s vlastními přihlašovacími údaji, což odpovídá tomu, jako byste je někomu přímo vyzradili. Takto můžete přijít o veškeré úspory.
Něčemu takovému se velmi obtížně brání, jelikož tyto podvody jsou velmi sofistikované. Platí však několik pravidel, kterými byste se měli řídit. Pakliže vás někdo vyzve a zašle odkaz, abyste si stáhli určitou bankovní aplikaci, obvykle je to podfuk.
Čtěte také: Česká spořitelna má pořádný malér. Klienti už toho mají plné zuby, tohle není vůbec dobré
Klienti České spořitelny také mají možnost ověřit si identitu volajícího bankéře. Právě za ně se podvodníci často vydávají. Ale pouze skutečný bankéř může zajistit to, že vám v aplikaci vygeneruje potvrzovací kód. Pakliže toho bankéř po telefonu není schopen, je to nějaký vykuk.
Foto: Shutterstock
Dobrý den, nebylo by od věci, přidat fotky jednotlivých fake aplikaci a ukazat detaily podle kterých lze rozeznat od originalu