Ačkoliv už se cenový nárůst potravin přeci jen uklidnil a ceny se stabilizovaly na určité, byť vysoké úrovni, některé položky stále budí velký rozruch. V posledních týdnech je opět velkým tématem cena piva Pilsner Urquell, které Češi považují za svůj národní klenot. Objevila se však podezření, že toto pivo již nemá tu správnou kvalitu jako dříve.
Česká specifika
Dosud se v souvislosti s “Plzní” skloňovala především cena. Češi do značné míry tolerovali, že je toto pivo dražší než konkurence, protože se domnívali, že je kvalitnější. Potom ale někdo ceny srovnal se zahraničím. A zjistilo se, že toto pivo je v České republice nejdražší široko daleko. A to navzdory tomu, že se tady vyrábí a pije ve velkém množství. Mělo by to tedy být přesně opačně.
Jenže zatímco v tuzemsku stojí plechovka tohoto piva 37,90 Kč, v Německu koupíte Plzeň běžně za 30 Kč v plechu a ještě o poznání levněji ve skle. A co teprve, když se tam třeba v Kauflandu dostane do akce. Není tomu tak dávno, co se tam prodávala za v přepočtu 16 korun. V tuzemsku přitom v akci stojí minimálně 25,90 Kč.
Zástupci pivovar na to konto obvykle koktají něco o specifikám tuzemského a německého trhu. Zajímavé je ale to, že tato specifika vždy fungují v neprospěch České republiky. Když tu máme potraviny z Německa, argumentuje se tím, že je třeba hradit logistiku k nám a navíc se toho ještě prodá méně. Jenže v Česku se Urquellu prodá opravdu hodně a navíc se tu i vyrábí.
Tohle už je opravdu moc
Možná vás v tuto chvíli napadlo, že se Plzeň pro Česko vyrábí třeba v kvalitnější podobě, jelikož tuzemští pivaři jsou nároční a chtějí původní chuť. Inu, dávalo by to, i vzhledem k vyšší ceně, smysl.
Ale jaká je ve skutečnosti realita? Na to se podíval youtuber Honza Strýmuje, který provedl velmi jednoduchý test. Nakoupil Plzeň v Česku a v Německu, načež je srovnal. Ceny byly u sousedů pochopitelně nižší. Důležité bylo ale v tomto případě složení. Skutečně se totiž ukázalo, že je odlišné.
“V české Plzni jsou jenom chmelové výrobky, což mohou být granule, extrakt a tak dále. Ale v německé Plzni, tam máte chmel, přímo hlávky chmelu,” uvedli ve videu. Opravdový chmel v pivu určeném pro český trh přitom chybí.
A pak došlo na ochutnávání. Dvojice youtuberů ochutnala německou a českou Plzeň, přičemž jednoznačně konstatovala obrovské rozdíly. “Ale to je brutální rozdíl, to jsem vůbec nečekal. Ta německá je mnohem lepší. To je normálně podělávka,” zhodnotil zkušený tester jídla Starej Fotr.
Naplno se ukazuje, jak hloupým nápadem bylo zprivatizovat český potravinářský sektor. Dnes jsme to totiž dopracovali tak daleko, že tuzemské továrny na jídlo a pití vyrábějí pro zahraničí lepší výrobky a Čechům prodávají to horší. Dvojí kvalita potravin stále existuje a možná v ještě větší míře než dříve.
Vyjádření pivovaru
“Můžeme vás ujistit, že pivo Pilsner Urquell se vaří pouze v Plzni, podle stejné receptury, pro celý svět. Není žádný rozdíl ve složení pro Česko, Německo nebo jiné země.
Může se maximálně lišit barva lahví. V Česku a okolních zemích, kde funguje zálohový systém, máme zelené lahve, ve vzdálenějších destinacích hnědé. Etiketa na obalech může být jiná než v ČR, ale pouze v důsledku odlišnosti legislativy pro značení v dané zemi, kam pivo vyvážíme. Na českých etiketách a obalech je v souladu s českou legislativou označení chmelové výrobky, v zahraničí je pak uveden adekvátní překlad v souladu s tamní legislativou. Ale Pilsner Urquell uvnitř je pořád stejný.
Každá várka piva, která opouští pivovar, je pečlivě kontrolována, aby bylo zaručeno, že si spotřebitelé vychutnají pivo v té nejlepší kvalitě. Co však už není možné ovlivnit, je následná péče o pivo, a především jeho skladování mimo pivovar Plzeňský Prazdroj. Pokud je některá lahev či plechovka skladovaná v nesprávných podmínkách, například na světle nebo v teple, může to mít zásadní vliv na výsledné chuťové vlastnosti, barvu nebo říz piva. I proto se Prazdroj snaží o pivo maximálně pečovat i poté, co opustí bránu pivovaru. Ať už se jedná o školení výčepních a usilování o to, aby v obchodech i u spotřebitelů byla piva správně skladována, a tím pádem si pivo vychutnali v té nejlepší kvalitě.“
Foto: Shutterstock
Dvojice youtuberů? Jakou mají kvalifikaci na degustaci piva? Tyhle články si snad někdo tahá ze zadku a píše hlouposti. Článek není ničím podložen a jsou to pouze úvahy někoho kdo chce jen psát. Nepustí ho k pořádným článkům tak začne psát hlouposti.. Hezký den
Tak se podívej na to video na YouTube chytráku
Je skutečností, že se kvalita a chuť v poslední době zhoršila. U Plzeňského je už výjimečná pouze cena.
Samozřejmě je to snůška blábolů a to Honzu a Starýho Fotra sleduju.
Chmelové granule pro Plzeň se běžně vyrábí drcením šištic ihned po sklizni a bez přístupu vzduchu. To jen oni tam melou, že ležák pro export je přímo ze šištic a to je mnohem lepší. Navíc nevíme, jakou ty různá piva mají šarži, expiraci, kde to leželo v autě na slunku atd…
Ano, v každém pivovaru je několik vaření, každá vaří pro jiný region jinou kvalitu. Pro Čechy vždy horší, protože si nic jiného nezaslouží. Děkujeme za podnětný článek. Více takových, což na vašem webu docela jede.
Uz pres 10 let je to jen horka voda.
Pro plzeňské pivo jezdím z Holandska do Německa každý týden. Teď jsem byl týden v ČR a musel jsem se smát, když v Globusu měli plzeň ve skle v akci, ovšem za stejnou cenu jako je běžně v Německu. A pokud srovnám běžný nákup na týden v Německu a v ČR, je ČR předražená země, s ohledem na ty žebračenky co většina lidí dostane za práci.
Veskera Plzen se dela z granulatu. Ze sistic je maximalne obcas nejaky special. Zaroven je to uplne jedno, na chut by to nemelo mit vliv. Obavam se, ze to tady nekdo zamenuje s extraktem… Obcas je dobre konzultovat i relevantni zdroje, ne jenom dva obezni strejdy.
Kdysi luxus pivo , nyní Euro chcanky , děkuji nemusím .