Svět se rychle mění a o finančních záležitostech to platí dvojnásobně. Pociťují to například tradiční banky, od kterých lidé utíkají k nové konkurenci, jež jim šije služby přímo na míru. Pocítíte to zejména v těchto měsících, kdy prakticky každý někam cestuje. Zatímco u starých bank se vám výběry a platby v zahraničních měnách hodně prodraží, existují konkurenční produkty, s nimiž hodně ušetříte.
Nastal velký problém
Není divu, že si Češi tak moc oblíbili digitální banku Revolut, která má dnes už evropskou bankovní licenci a prakticky se tak neliší třeba od České spořitelny nebo Komerční banky, pokud jde o bezpečnost vkladů, které u ní máte. Navíc ale ještě nabízí fantastické služby, jako jsou konverze měn bez poplatku, možnost investovat do kryptoměn, jednoduše vkládat peníze do akciových trhů apod. Součástí pokročilejších plánů je potom i kvalitní pojištění včetně letecké přepravy, jako je zpoždění zavazadel nebo samotných letů. Využít můžete i vstupů do salonků zdarma apod.
Všechno je zkrátka na první pohled skvělé, ovšem i Revolut má určité problémy. Řadě lidí se například stalo, že jim banka zmrazila peníze, jelikož měla nepříliš podložené podezření, že s nimi mohou dělat něco nekalého. Přitom je to právě tato banka, která potom reálně nechala na svých účtech působit různé skupiny, které s penězi dělaly kdovíco.
To už by snad mělo být minulostí. Revolut však nedávno potkala další nepříjemnost, kdy se ukázala zranitelnost jeho systémů. Šlo o něco jako moderní bankovní loupež. Naštěstí nikdo z klientů peníze neztratil, ovšem tratila banka jako taková.
Peníze zmizely
Jistá organizovaná skupina přišla na díru ve fungování plateb v rámci Revolutu. Na jejím základě potom vytáhla z banky více než 20 milionů dolarů, tedy přibližně 500 milionů korun. Nešlo přitom o jednorázovou akci. Vše běželo několik měsíců a je mimořádně zvláštní, že si toho nikdo nevšiml. To svědčí mimo jiné o tom, že banka nemusí mít tak úplně pod kontrolou svá čísla, což je snad ještě více znepokojující.
Celý podvod spočíval v odlišnosti evropského a amerického platebního systému banky. Běžně totiž docházelo k tomu, že pokud si někdo něco kupoval a transakce byla z jakéhokoliv důvodu zamítnuta, nejenže se z účtu nic nestrhlo, ale navíc byla platba v této výši ještě refundována. Skupina tedy vytvořila prostředí, kdy její platby byly ve velkém zamítány, a naopak na její účty Revolut posílal peníze zpět v přesvědčení, že je vrací, byť nebylo co.
Čtěte také: V Česku proběhne kontrola účtů v bankách. Kdo si našetří 200 tisíc Kč a více, přijde o peníze
Společnost tuto bezpečnostní díru nikdy oficiálně nepotvrdila, ovšem média o ní informovala jako o hotové věci, a to s odvoláním na interní zdroje.
Foto: Shutterstock, zdroje: Finextra, The Telegraph
Není divu, že byl Revelut vykraden… protože to není banka, ale jen fintech společnost, která peníze uchováva na účtech jiné banky (myslím, že Reiffeisenbank), takže logicky nemůže mít nad ním plnou kontrolu, tak jako normální klient Reifky..
Nepoužívejte Revolut!!! Je to podvodná banka, žádný lidský kontakt a především znám mnoho lidí, kterým byly finanční prostředky zablokovány a nikdy nevráceny s výmluvou, že by mohly být podezřelého původu. A když se tak stane, nemáte si s kým promluvit nebo požádat o vysvětlení. Naše tradiční banky jsou mnohem lepší.