Velké kamenné banky se spoustou poboček jsou podle mnohých již za zenitem a jejich roli budou postupně přebírat flexibilnější a nízkopoplatkové služby, které budou zákazníkům ušity na míru pomocí automatizačních systémů. Ostatně, už teď vidíme, jak lidé stále více používají služby typu Revolut nebo Wise, a mnozí už si uvědomují, že tradiční banky vlastně vůbec nepotřebují.
Chce to kvalitní služby
Problém nastává tehdy, když s těmito službami chcete něco řešit nad rámec automatizace. Například blokaci účtu, případně něco nestandardního. V tom většinou narazíte a najednou jste rádi za to, že máte i svou tradiční banku, kde stačí zvednout sluchátko a rázem vás spojí s někým, kdo bude řešit váš specifický problém.
Ale je tomu tak stále? Podle všeho nikoliv. Jak se totiž ukazuje, banky si od moderních služeb vzaly to, co se jim do krámu hodilo nejvíce. A sice automatizaci, přičemž vysoké poplatky za všechno možné, které odpovídají lidským službám, ovšem ponechali.
Příkladem je Česká spořitelna, kam se také někdy vůbec nemusíte dovolat. “V České spořitelně na investičním se už asi nepracuje. Na lince 800 468 378 to nikdo opakovaně nebere, na lince 800 207 207 mě bot spojí s náhodným člověkem (opět opakovaně), aby dotyčný mě spojoval s investičním, kde to samozřejmě nikdo nebere. Máte padla?” napsal na svém profilu zkušený investor a podnikatel Jaroslav Šura. Doplnil přitom, že volal v průběhu celého všedního dne, ale problém nebyl schopen vyřešit.
Lidem to leze na nervy
“Problém vidím spíše v zatím nezvládnuté automatizaci, která ale v rámci šetření nákladů stejně musí proběhnout,” doplnil Šura s tím, že to snad jednou bude fungovat, až se to zaběhne.
Čtěte také: Česká spořitelna má pořádný malér. Klienti už toho mají plné zuby, tohle není vůbec dobré
Pravdou ale je, že klienti na podobné jednání nejsou příliš zvědaví. Jsou to přitom právě velké české banky, které automatizaci zavádějí ve velkém. Jak po internetu, tak po telefonu komunikujete často s nějakým chatbotem, což je ale obvykle za trest. Jakkoliv se totiž všude mluví o vyspělosti těchto technologií, reálně to zákazníky spíše zdržuje, jelikož se obvykle potřebují co nejrychleji dostat k živému člověku, který jim poradí. V celém systému se ale může snadno zacyklit, takže se pomoci nedočká.
Foto: Shutterstock