Ochránci životního prostředí se dnes po úspěšném tažení na automobilovém trhu zaměřují i na další segmenty lidské činnosti. A pochopitelně i tam zjišťují, že by se leccos dalo vylepšit. Doba jim bohužel hraje do karet, a tak každý jejich požadavek je vyslyšen a brzy zakomponován do nejrůznějších nařízení, kterými se lidé musí řídit.
Situace se zhoršuje
Smiřte se s tím, že teď budou pod drobnohledem i vaše spotřebiče, které běžně doma používáte. Jedním z nich je i pračka, bez které si moderní člověk nedokáže představit normální fungování. Ovšem ukazuje se, že současné pračky jsou zdrojem velkého problému.
Respektive nikoliv ony samy, ale to, k čemu se používají. To je pochopitelně praní, při kterém se z řady materiálů oddělují mikroplasty. Ty se dnes stávají pomalu nepřítelem číslo jedna, což je do značné míry oprávněné, jelikož jich rychle přibývá a nikdo asi nechce, aby se mu ve velké míře dostávaly do těla, a tam zůstávaly.
Bohužel právě praní některých materiálů vede k vzniku obrovského množství mikroplastů. Našlo se však řešení, které je teď potřeba protlačit. Například Francie bude od roku 2025 vyžadovat, aby měla každá pračka zabudovaný speciální filtr, který dokáže mikroplasty zachytit.
Jak to bude vypadat
Není v tomto snažení přitom osamocena a už i na úrovni Evropské unie se chystá patřičná směrnice. Následovat bude standardní proces, na který už jsme z minulosti zvyklí. Nejprve se zakáže prodej starých praček, respektive se nařídí nutnost filtru. Pak bude určité přechodné období, kdy se bude očekávat, že spousta lidí pračku vymění sama od sebe.
No a nakonec dojde k tomu, že se zakáže používání starých praček, které mikroplasty pouští do odpadních vod. Stejně jako se zakázaly například kotle 1. a 2. emisní třídy. Lidé tak budou v podstatě donuceni k tomu, aby si novou pračku pořídili.
Na druhou stranu, tento vývoj dává docela dobrý smysl, jelikož mikroplasty jsou skutečně reálným problémem. Už dnes lze přitom pračku filtrem dovybavit, přičemž tato investice činí pár tisíc korun.
Foto: Shutterstock, zdroje: Guardian, Textile Technology
Kulhánku,ty kokote,ty jseš s kolegyní Štěpánkovou placení za neustále nasravani lidí.Pocitej s tím že se Vám to v budoucnu sečte a ponesete za to odpovědnost