Dlouhou dobu se ve spojení s klimatickými problémy řešilo především vypouštění fosilních paliv do ovzduší. Jde zejména o ropu a zemní plyn, v důsledku čehož se začaly dít velké změny. Spalovací motory se od roku 2035 rovnou zakázaly a úřady se teď zaměřili i na vytápění budov, kde se jednoznačně preferují tepelná čerpadla a fotovoltaiky, přičemž starší způsoby vytápění jsou pomalu, ale jistě zakazovány.
Dřevo se dostalo do popředí
Pokud jde ale o dřevo, tomu se dlouhou dobu dařilo být jaksi stranou zájmu, což pro něj bylo výhodné. Spotřebitelé ho dokonce považují často za velmi čistý zdroj vytápění a úřady si ho tolik nevšímaly, jelikož měly spoustu práce s potlačováním něčeho jiného.
To se ovšem mění. Dřevo se dostává do první linie a v řadě zemí už to velmi tvrdě schytává. Například Skotsko již zakázalo montovat krbová kamna a kotle na dřevo do nových domů. V Německu potom došlo k omezení již instalovaných krbů, které vypouštějí příliš mnoho imisí. Musí se buď vyměnit nebo upravit tak, aby byly šetřnější.
Právě ministerstvo životního prostředí v Německu jde teď ale ještě podstatně dále. Ohání se výsledky studie, podle kterých i topení dřevem způsobuje řadu škodlivých jevů. A navrhuje proto, aby i na něj byla uvalena daň z produkce oxidu uhličitého.
Přicházejí samé špatné zprávy
Nejde tedy o zákaz jako takový, ovšem je otázkou, zda tento postup nebude mít podobný výsledek. Jak se totiž ukazuje, zdanění se jako metoda potlačení určitého paliva používá v Evropské unii stále častěji. Úředníci pochopili, že lidé nemají rádi tvrdé zákazy, ale mnohem lépe nesou, když se na něco uvalí daň.
Můžete to tedy teoreticky používat i nadále, ovšem musíte počítat s tím, že si pořádně připlatíte. Pravdou totiž je, že dřevo emise CO2 skutečně způsobuje. Dosud se ale mělo za to, že vysázení nových stromů působí přesně opačným směrem. Lze tu tedy vypočítat určitou uhlíkovou neutralitu.
Čtěte také: Plynové kotle definitivně končí. Nápad z Brusele Čechům pořádně zatopí
Stále častěji se ovšem upozorňuje také na to, že spalování dřeva produkuje takzvané jemné prachové částice, které nejenže ovlivňují ovzduší, ale mají vliv i na zdraví člověka v uzavřeném prostoru. Ukazuje se, že tyto částice PM 2.5 mohou být skutečně velmi škodlivé.
Foto: Shutterstock, zdroje: Umweltbundesamt, Die Welt, Apoks
😉😛 už nevíte co by jste hlásaly do světa. Dřevo je nejekologičtější.