Možná už jste také zvažovali poměrně zásadní otázku v podobě bydlení. Dnes je aktuálnější než kdy dříve a zní velmi jednoduše. Vyplatí se více žít ve vlastním bytě, nebo naopak v tom nájemním?
Co je vlastně lepší?
Dlouhou dobu v České republice platilo, že každý, kdo alespoň trochu mohl, si pořídil vlastní bydlení. Jednoduše proto, že to poskytuje jasně viditelnou jistotu. Nikdo vám nemůže zvyšovat nájem, případně vám ukončit smlouvu, což by z vás udělalo bezprizorní osoby.
Ovšem je třeba si také uvědomit, že většina lidí si byt pořizuje na hypotéku, což znamená to, že se na dvacet nebo třicet let zadluží. V podstatě se k bytu přivážou, a to jak fyzicky, tak ekonomicky. Vše se následně točí kolem toho, abyste mohli uhradit každý měsíc nemalou splátku včetně vysokých úroků. To vás pak ale omezuje třeba i v práci, kde se bojíte o místo, a tak raději neriskujete, případně zůstáváte tam, kde to máte jisté.
Nájemní bydlení je v tomto ohledu mnohem zajímavější a poskytuje lidem značnou volnost. Jakmile jim daný byt přestane vyhovovat, mohou ho jednoduše opustit a najít si jiný. Je také pravdou, že nájmy v Česku jsou stále velmi nízké, a to v poměru vůči cenám nemovitostí.
Bohužel ale v tuzemsku také platí to, že trh s byty je významným způsobem roztříštěn a většinou je vlastní individuální investoři, nikoliv velké firmy jako v Německu. To bohužel vede často k velké neprofesionalitě ve vztahu k nájemníkům, kterým to může omezovat komfort.
Majitel se bojí o byt
“Našla jsem si pěkný byt za příznivou cenu, který jsem opravdu chtěla. Ale paní majitelka mě donutila podepsat smlouvu, ze které vyplývá, že u mě bude každé dva týdny vykonávat kontrolu trvající přibližně půl hodiny,” líčí Marcela z Prahy. “Prý se o byt bojí a nechce, aby ho někdo poničil, takže si ho musí kontrolovat.“
Jak uvádí server Stálý nájem, dnes je zcela běžné ukotvit si podmínky kontrol v nájemní smlouvě. Zde by mělo být specifikováno také to, jakým způsobem bude nájemník upozorněn. Může jít například o pevně daný termín, ale obvykle se postupuje tak, že je kontrola nějakou formou předem oznámena.
Coby nájemník se ovšem musíte připravit i na to, že k vám majitel bytu může dorazit bez předchozího upozornění. A to v takovém případě, kdy je podezření na nějaký problém, u kterého hrozí nebezpečí z prodlení.
Ve smlouvě je také vhodné specifikovat rozdělení povinností mezi nájemníkem a majitelem, když už k nějaké té škodě nebo třeba problému, který si žádá řešení dojde. Můžete například určit, že veškeré zásahy do 10 tisíc korun si musí uhradit nájemník. Teprve nákladnější záležitosti potom bude hradit majitel.
To se však týká samozřejmě jen toho, co se poškodí samo od sebe, jako je třeba trouba v kuchyni. Kontroly však probíhají hlavně proto, aby si majitel ověřil, že byt nepoškozuje nájemník. V takovém případě ho může vyzvat, aby vše uvedl do původního stavu.
Foto: Shutterstock, zdroje: eDomovnice, Hypoindex