Banky velmi úspěšně vytvářejí obraz společností, kterým jde o osobní finance jejich klientů. Za tímto účelem investují stovky milionů korun do reklamních kampaní, jejichž úkolem je vytvořit právě tento pocit. Zkrátka aby lidé svým bankám důvěřovali. To se vyplatí ve chvíli, kdy se na klienty obrátí s nějakou tou “výhodnou” nabídkou, jako jsou nejrůznější fondy nebo pojištění. Nakonec ale obvykle zjistíte, že na těchto produktech vydělává především samotná banka.
Nestačil se divit
Opravdu neplatí, že by bankám v České republice šlo o nějaké blaho klientů. Jejich každoroční zisky tvrdí něco úplně jiného, jelikož jsou stále vyšší. Je přitom zajímavé podívat se na to, co tento zisk České spořitelny, Komerční banky nebo ČSOB vlastně tvoří. Možná překvapivě zjistíte, že za velkou částí jsou stále bankovní poplatky.
Jak je to ale možné, když banky deklarují, že prakticky žádné poplatky neúčtují? A je pravdou, že za vedení účtu, platební kartu nebo nejrůznější transakce skutečně již neplatíte vůbec nic. To ovšem neznamená, že poplatky zmizely. Naopak, jen jsou mnohem lépe skryty. Respektive byly, jelikož Evropská unie do toho bankám novým nařízením hodila vidle.
“Byli jsme na dovolené v Chorvatsku, kde jsem si na útratu v hotovosti vybral rovnou 1500 euro. Tamní bankomat mě tradičně stáhl asi o 150 Kč, s čímž jsem počítal, i když mě to pokaždé naštve, protože taková služba by měla stát v řádu jednotek korun,” líčí pan Antonín z Brna. “Co se mnou ale doslova otřáslo, to je jednání České spořitelny. Ta vás totiž nepokrytě obere.“
Obrali ho všichni
Co se stalo? Klient se poprvé dozvěděl, kolik mu banka účtuje za měnovou konverzi, tedy převod z českých korun na jeho účtu do eura, které dostal z bankomatu. “Myslel jsem si, že vás obere jenom bankomat, když zvolíte metodu DCC, jenže ona si přisadí i samotná banka,” říká nespokojený klient prémiového bankovnictví České spořitelny, které se jmenuje Erste Premier. Po transakci mu totiž přišla notifikace, ve které se dozvěděl pravdu. Poplatek činil něco přes tři procenta odchylky od středového kurzu. To není málo, jelikož klient vybíral téměř 40 tisíc korun, tudíž poplatek z toho byl nějakých 1200 Kč.
“Teď je nějaká nová regulace, která nařizuje, že se ten kurz musí lidem oznamovat. Když si ale uvědomím, o kolik mě banka obrala v minulých letech, kdy jsem to vůbec nevěděl, jde mi z toho hlava kolem. Teď už vím, na čem doopravdy vydělávají,” říká pan Antonín. Když potom v České republice volal svému bankéři, ten mu jen odvětil, že s tím nic nezmůže, že jde o standardní poplatek.
Čtěte také: Velká česká banka náhle zkrachovala. Lidé teď musí udělat důležitou věc, jinak své peníze už nikdy neuvidí
Přechodem k jiné bance si nicméně člověk příliš nepomůže, jelikož tam je situace obdobná. Existují však oblíbené služby, které poskytují velmi úspornou směnovou konverzi, na které proděláte jen velmi málo. Jde například o Revolut nebo Curve.
Foto: Shutterstock
Nojo vojebavaci divim se kdyz uz se to deje vic jak rok lidi na to furt skacou nebo mozna ien silna okurkovka 😁
Hrůza hůza, žejo pane Kulhánku?!?Jak jsou ty banky nenažraný! Akorát mi přijde, že pan Antonín je poněkud trouba. Ale okurková sezóna…to je peklo, co? 🙂 Nevymyslel ste si to celý náhodou?
Dobrý den. Proč si klient české spořitelny nevybral peníze z bankomatu Erste banky měl by to bez poplatku. A využívat v zahraničí při platbě nebo výběru z karty kurz převodu pomocí DCC je drahý nesmysl. Kurz banky je nejvýhodnější.
Když si sám neumí spočítat, kolik má vybrat, tak ať platí 🤷♂️ je to hloupost klienta
Nesplnil podmínky pro obsluhu Premiér a proto musí platit poplatky … Se vším byl seznámen, tak ať nebrečí … ( Chtěl asi zadarmo do VIP salonků na letištích)
Může mít účet Plus, nebo Standard… Ten je zdarma …