Dovolenou si obvykle spojujeme s těmi nejpříjemnějšími zážitky, které nás v celém roce čekají. Můžete se tu konečně dosyta najíst a kromě toho nemusíte dělat nic jiného. Odpočíváte na pláži nebo u bazénu, čtete si knížku, případně jezdíte po výletech. A při tom všem je o vás královsky postaráno.
Vybírejte pořádně
Tak si většina lidí v České republice představuje ideální dovolenou, za kterou neváhá platit nemalé částky. Vždyť při výjezdu celé rodiny do nějakého pěkného hotelu na týden se může suma blížit i 100 tisícům korun. A v některých případech je klidně i přesáhne.
Bohužel ani uhrazení takového balíku není garancí toho, že budete ve výsledku spokojeni a že s vámi bude nakládáno jako s váženými zákazníky. Důvodem je mimo jiné roztříštěnost nabídky, kdy si dnes zájezdy neobjednáváte jen skrze renomované tuzemské cestovní kanceláře, jako je Exim Tours, Fischer nebo Čedok, nýbrž častěji i přes nejrůznější agregátory nabídek.
Těch je stále více, přičemž zájezdy nabírají z širokého pole nabídky všech možných cestovních kanceláří, včetně těch německých nebo polských. Ty už ostatně vypravují letadla i z tuzemských letišť, takže i když si zadáte kritérium odletu z České republiky, můžete klidně letět s německou cestovkou.
Platí přitom, že tyto srovnávače zájezdů nerady dopředu uvádějí, s jakou cestovní kanceláří budete cestovat. Jednoduše si objednáváte zájezd od nich a teprve po uhrazení se jakoby mimoděk dozvíte i jméno cestovky.
Pravdou ale je, že pokud je to potom cestovní kancelář z Německa, můžete ztratit určité výhody, které se pojí s organizovaným zájezdem. Předně je to česky hovořící delegát, kterého jednoduše mít nebudete. Pro mnoho lidí je to problém, protože se prostě nedomluví.
Nepříjemné zážitky
Jenže může to být ještě horší, jak popisuje pan Miroslav Hanuš, který s rodinou vycestoval do Turecka. “Objednali jsme si zájezd normálně na internetu. Jaká je to cestovka, to jsme vlastně vůbec neřešili, což se nám pořádně vymstilo,” líčí nepříjemnou anabázi. “Když jsme totiž po strastiplné cestě konečně dorazili kolem půlnoci do hotelu, dozvěděli jsme se, že nás v žádném případě neubytují. Jsme totiž z Česka a od nás spolupracují jen s jednou cestovkou, což není ta, která nám zájezd prodala.“
Situace to byla skutečně nepříjemná, jelikož rodina musela noc strávit v lobby hotelu, jelikož v tu dobu už se nedalo nic řešit. “Ani potom nebyla komunikace s německou cestovkou vůbec jednoduchá, a tak jsme volali prodejci zájezdu, který se do věci nakonec vložil a vyřešil ji,” říká pan Miroslav. “Jenže ve výsledku jsme pak měli úplně jiný hotel, se kterým jsme nebyli příliš spokojeni, a navíc jsme ztratili skoro den z týdenní dovolené.“
Čtěte také: Skromná dovolená v Chorvatsku stojí 200 tisíc korun. Třikrát dražší než Turecko, letos už to přehnali
Pravdou je, že zájezdy od zahraničních cestovních kanceláří mohou být výrazně levnější, jakkoliv rozdíly se v posledních letech přeci jen snižují. Jakmile se však vyskytne nějaký problém, a těch může být v takové situaci přeci jen více, možná si budete říkat, proč jste nezaplatili o pár tisíc více, protože byste měli klid.
Foto: Shutterstock
Teď jsem se vrátila z Antalye, všechno bylo o.k. chyba je, že lidé zbrklekupují dovolené, aniž by si všechno ověřili. Já byla v Turecku poněkolikáté s ověřenou českou cestovkou a nikdy se mi nic podobného nestalo!!!
Nesvéprávní lidé co pořád cestují s CK patří jim to. Kdyby si koupili letenky sami a ubytko klidně přes booking byli by cenou na pulce