Sbírání mincí má v České republice obrovskou tradici. Mohlo by se zdát, že tento obor je na ústupu, ale opak je pravdou. Získává si pozornost i mladších ročníků, jelikož se ukazuje, že vedle tradičních forem investic jde tady o velmi spolehlivé uložení finančních prostředků a jejich zhodnocení, které může být v některých případech skokové.
Má to velkou hodnotu
Numismatika se pochopitelně zabývá především staršími mincemi, avšak do popředí zájmu se dostávají i novější kousky. Celé je to okořeněno tím, že čas od času dojde k určité chybě, která vyústí v to, že se do oběhu dostanou špatně vyražené mince. Normální člověk by očekával, že budou bezcenné, jenže sběratelé se po nich mohou doslova utlouct a jsou schopni za ně vysolit obrovské sumy peněz.
Přesně to se stalo i tentokrát, kdy se do oběhu dostaly chybně vyražené 20koruny. Jednu takovou někdo přinesl do aukčního domu Kendro Numismatika, kde nejprve nemohli věřit vlastním očím. V takovém případě samozřejmě přichází v úvahu pokus o podvod, kdy by si někdo takovou minci vyrobil sám.
Klíčové je tedy ověření pravosti, což se povedlo a mince úspěšně prošla certifikací, která ověřila její pravost. Skutečně tedy v mincovně došlo k tomu, že na jednu minci byl vyražen stejný revers a avers, tedy přední a zadní strana s totožným motivem. Mince se přitom vydražila za 480 tisíc korun.
Dochází k tomu málokdy
“Je to skutečně unikátní případ, jelikož aukční síň potvrdila, že tuto minci přinesl někdo takzvaně z ulice s tím, že se mu dostala do ruky z běžného oběhu,” říká numismatik Karel Vojtěch. “Z toho se dá usuzovat, že v oběhu mohou být další podobné mince, které se tam pravděpodobně dostaly nedopatřením.“
Mince jsou v České mincovně pochopitelně raženy v rámci bedlivě sledovaného procesu. Ne snad, že by nedocházelo k chyboražbám, ovšem když k něčemu takovému dojde, měla by to odchytit kontrola a takové kousky znehodnotit. To se zjevně nestalo. Nebo snad někdo tyto mince pronesl záměrně?
Historie přitom ukazuje, že hodnota takových 20korun velmi prudce stoupá. Krátce před zmíněnou rekordní dražbou se podobný kousek udal za 120 tisíc korun. Dnes tedy není vyloučeno, že by za “dvacku” někdo vysolil třeba i milionovou částku.
Foto: Shutterstock